Jizvy po modelaci prsou bez implantátů – cena za krásu?

modelace prsu
Foto: Premier-clinic

Co mnoho žen odrazuje od modelace prsou bez implantátů? Cena za krásu ve formě pozákrokových jizev. Ty jsou skutečně jednou z hlavních obav pacientek, přesto bychom mohli říci zbytečnou. Jak rozsáhlé budou? A je možné se jim zcela vyhnout? V tomto článku si blíže rozebereme, jak mohou jizvy vypadat a co všechno byste pro péči o ně měly vědět. Přidáme také pár, které pomohou jejich vyblednutí.

Jak je modelace prsou prováděna a proč po zákroku zůstávají jizvy?

Při modelaci dochází k odstranění přebytečné kůže a tkáně, aby bylo možné povislá prsa pozvednout a zpevnit. Někdy se s ohledem na perfektní výsledek chirurg obejde bez zavedení implantátů. Provedení řezných linií na prsou pomocí skalpelu je však nezbytnou součástí zákroku. Jizvy jsou nevyhnutelným důsledkem chirurgických řezů na těle, a proto je všechny zákroky na zvednutí prsou zanechají – více či méně viditelné.

Jedinou výjimkou je zákrok Premier Lift vhodný pro klientky s mírně povislými prsy. Při této operaci chirurg vede řez přes dvorce prsou. Díky tomuto umístění řezu jsou následné jizvičky minimální a v podstatě neviditelné.

Typy jizev po zvednutí poprsí

Jaký tvar budou mít, záleží na technice operace. Tu zvolí chirurg na základě specifických potřeb klientky, resp. rozsahu tkáně a kůže, která bude odstraněna. Je vhodné, aby lékař s pacientkou svou volbu probral, popřípadě ji přesné linie jizev, které řezy zanechají, nakreslil. Tak se žena bude moci rozhodnout, jak jí navrhovaný způsob zákroku vyhovuje.

 • Jizvy ve tvaru lízátka

Vznikají tehdy, kdy chirurg vede řez kolem dvorce a pokračuje dalším vertikálním řezem směrem od něj do podprsní rýhy.

 • Jizvy ve tvaru kotvy (písmena T)

V případě nejrozsáhlejší modelace je nutné linie řezu vést také po celé šířce spodní části prsu. Ačkoli to zanechá výrazné jizvy ve tvaru kotvy na každém z prsů, je to pro některé pacientky nezbytné, aby operatér mohl dosáhnout cíl.

Vzhled a hojení jizvy po operaci

Bezprostředně po zákroku budou linie řezu velmi výrazné. To může zprvu u některých žen vyvolat obavy, že jizvy zůstanou příliš viditelné. Všeobecně se ale hojí velmi dobře a časem se zlepší natolik, ve většině případů nejsou skoro vůbec vidět. Vzhledem k umístění linií řezu je také velmi snadné jizvy zakrýt oblečením, podprsenkami a plavkami. Navíc existuje několik technik, jak jejich rušivost dále minimalizovat – snížit je a zesvětlit.

Tipy, které napomáhají blednutí jizev

Zpočátku po zákroku musíte udržovat jizvy a místa řezů v čistotě, abyste se vyhnuly infekcí. Ta by proces zotavování výrazně zhoršila. Mezi další tipy, které vám pomohou, patří:

 • Udržujte místa řezu zakrytá.
 • Používejte opalovací krém, kdykoliv je oblast vystavena slunci
 • Provádějte tlakové masáže jizev.
 • Pečujte o ně s pomocí výživných a regeneračních krémů nebo olejů. Svou schopností napomáhat blednutí jizev je známý vitamín E.
 • Soustřeďte se na hydrataci.
 • Noste podpůrnou podprsenku, zejména při fyzické zátěži a cvičení.

Co naopak po zákroku nedělat?

Některé činnosti mohou jizvy zhoršit. Vyhněte se proto:

 • Exfoliaci nebo drhnutí kůže v místě řezu. Oblast byste měly udržovat v čistotě, ale mytí i k tomu používané prostředky by měly být maximálně šetrné.
 • Škrábání zjizvené tkáně.
 • Kouření a pití alkoholu během několika prvních týdnů po zákroku.
 • Vystavování oblasti přímému slunečnímu záření – může ovlivnit zbarvení jizev.
 • Intenzivnímu cvičení či zvedání těžkých předmětů.

Viditelné jizvy po operaci prsou jsou častou obavou mnoha žen. Jejich rozsah a vzhled záleží na zvolené technice zákroku, zručnosti chirurga, ale i následné péči pacientky o danou oblast. Můžeme zobecnit, že jizvy se v této části hojí velmi dobře a postupem času vyblednou natolik, že jsou od okolní tkáně téměř k nerozeznání. Celému procesu navíc můžete pomoci dodržováním několika jednoduchých pravidel. Ze zkušeností pacientek také vyplývá, že následné jizvičky jsou ničím v porovnání s radostí a sebevědomím, které jim modelace přinesla.

Odkládáte modelaci prsou právě ze strachu z jizev? Nebo máte obavy z něčeho úplně jiného?


Další články