Vánoční dekorace – 5 věcí, co nesmí na Vánoce chybět

vánoce
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nezapomněli jste loni na něco? Možná je ještě čas to dohnat. Vánoce mají být v první řadě svátky klidu, ale může se stát, že jeden drobný detail úplně změní atmosféru. Na jaké vánoční dekorace nezapomenout, aby se byt proměnil ve vánoční pohádkovou krajinu?

1. Vánoční ubrus

Vánoční ubrus vytvoří ve vašem domově takřka nevídanou atmosféru. Zvláště tehdy, pokud bývá váš jídelní stůl většinou holý a prázdný. Vánoční ubrus nemusí nutně znamenat soby a kýčovité motivy se sněhem. Vánoční atmosféru navodí jakákoli látka v barvách spojených s Vánoci a zimou. Tou barvou může být nejenom modrá, ale také červená a zelená; případně spojení těchto barev. Fialová vánoční tabule působí moderně, hřejivě a svátečně. Pokud chcete najít most mezi pestrobarevností a strohostí, můžete si na ušití ubrusu podle vlastního vkusu pořídit vánoční látku s vkusným a decentním vzorem.

2. Adventní svíčky

Nemusí se nutně jednat o adventní věnec; existují různé svícny se čtyřmi rameny, do nichž se mohou snadno vložit svíčky, byť jen čajové. Svíčky a oheň k vánočním svátkům patří. Pokud nemáte svíčky, můžete element ohně do interiéru vnést jinak. Funkční může být například malý krb na biopaliva, který nespaluje splodiny, je plně ekologický a ještě dokáže interiér mírně vyhřát.

3. Chvojí, cesmína a další zeleň

Nejen vánoční stromeček může přinést vůni, život a pohodu do bytu. Vyzdobte si byt snítkami zeleného chvojí. Některé druhy jedlí vydrží dlouho i v bytě, pokud je vložíte do sklenice či vázy s vodou. Smrkové a další větve mohou opadat. Větvičky chvojí můžete nazdobit sušeným ovocem. Vánoční atmosféru vytváří také další druhy zelených větviček, například cesmína, ale také živé rostliny, které se staly oblíbenými vánočními rostlinami: vánoční kaktus a vánoční hvězda. Jedná se o květiny náročné na pěstování, ale s trochou píle vám vykvetou právě během svátků a tak vám připraví malé vánoční překvapení.

4. Perníková chaloupka

Nemusíte strašit děti, ani nikoho zavírat do chléva. Perníkovou chaloupku si můžete jednoduše upéct. Stáhněte si z internetu šablonu, podle které vykrájíte jednotlivé kousky těsta a po upečení je slepíte dohromady vaječnou polevou. Tutéž hmotou můžete chaloupku nazdobit. Ti náročnější kutilové mohou do chaloupky postavit i nábytek. Nepřehánějte to ale s krášlením příliš, aby vám nebylo líto chaloupku sníst.

5. Betlém

Je v podstatě jedno, jestli jste věřící nebo ne; legenda o zrození Spasitele přináší v rámci vánočního poselství krásný příběh plný naděje a zázraků. Existuje široká nabídka betlémů, ať už dřevěné, hliněné, kovové, kreslené, papírové. Známý je například Ottův betlém od známé české ilustrátorky Marie Fisherové-Kvěchové. Postavte si jej na důstojné místo v bytě; běžně se staví do blízkosti stromečku, ale není to nutné.


Další články