V souvislosti s aktuálním zdražováním elektrické energie a plynu mnozí z nás přemýšlejí, jak dosáhnout toho, aby platby byly co nejnižší, nebo alespoň na únosné mezi. Máme pro vás pár nápadů, jak je možné za energie ušetřit.
Místnosti nepřetápějte
V některých domácnostech je zvykem mít přes celou zimu neustále puštěné radiátory naplno. Je však potřeba teplotu regulovat. Jestliže máte například dům a všechny místnosti neobýváte pořád, nemusíte v nich příliš topit. Také není nutné mít topení puštěné naplno, stačí udržovat stálou střední teplotu. V případě nutnosti si oblečte svetr nebo teplé ponožky či papuče.
Zařiďte si termostat
Na termostatu si správně nastavíte teplotu, jaká vám v místnosti vyhovuje. V noci chladnější a ve dne teplejší. Ve spánku je lepší spát při mírné teplotě, abyste neměli potíže s usínáním. Přes den můžete regulovat teplotu naprosto přesně podle teploty venku, tak se vyhnete případnému přetopení.
Mějte radiátory odkryté
Radiátory by neměly být neustále přikryty prádlem a už vůbec se nedoporučuje zakrývat je nábytkem. Radiátor by měl vysílat teplotu do místnosti. Když je zakrytý, snižuje se tím teplota a vy topíte více, protože je vám pořád zima.
Pozor na okna
Měli byste dbát na řádné zateplení oken. Nekvalitními starými okny odchází spousta zbytečně ztraceného tepla a možná by bylo lepší je vyměnit za nová. Relativně nenákladnou záležitostí jsou plastová okna. Přemýšlejte také nad tím, jak větráte. Lepší je krátce vyvětrat a opět okno zavřít a tento postup později opakovat, než mít trvale otevřenou větračku a ztrácet tak velký podíl tepla.
Zateplení domu a střechy
Dům by měl být dobře zateplen, aby se zamezilo ztrátám tepla, a to jak okna, tak také dveře. Dobré je mít rovněž zasklenou lodžii. Dbejte na kvalitní materiály při zateplení, které budou pevně utěsněny. Myslete i na střechu, ve které by neměly být žádné otvory a praskliny. Pokud budete potřebovat kompletně pomoci s opravou střechy, podívejte se na následující odkaz rekonstrukce střechy, který vás navede na českou firmu, která je specialistou právě na střechy.
Vaření a únik zbytečné energie
Při vaření dávejte vždy na hrnce pokličky. Jídlo je dříve uvařeno a tím ušetříte plyn a také vám nebude unikat přemíra páry do kuchyně, kde by mohla způsobovat plísně na stěnách z toho, co digestoř nezachytila. Při pečení, pokud je to možné, je dobré péct více jídel současně. Nejlepší je pořídit si dva rošty a dávat jídlo nad sebe.
Zhasínejte světla
Zhasínat světla se opravdu vyplatí. Pokud v místnosti nejste, tak pokaždé zhasněte a nenechávejte světlo rozsvícené. Ohromně tím ušetříte za energii. Také na televizi si nastavte automatické vypínání, ať vám nehraje celou noc.
Vyměňte žárovky
V místnostech, kde svítíte delší dobu, nepoužívejte klasické žárovky, ale vyměňte je za úsporné LED žárovky. V obytných prostorech volte žárovky s teplou barvou světla, do pracoven, chodeb či koupelen se hodí spíše studená. Investice do žárovek se vám brzy vrátí. Ročně můžete ušetřit několik stovek korun, ale i tisíce. Záleží, o jak velký prostor se jedná.
Myslete i na počítače a mobilní telefony
Věnujte pozornost svým chytrým zařízením. U počítače, který běží, i když u něj zrovna nejste, nastavte spořič obrazovky nebo režim spánku. Telefony a tablety nenechávejte v nabíječce i po úplném nabití.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.