Tajemství Ryzlinku rýnského

Hrozny
Ryzlink rýnský. Foto: Pixabay

Ryzlink rýnský je velmi starobylou odrůdou vinné révy, ze které vznikají kvalitní bílá vína. Jak již název napovídá, jeho původ lze hledat kolem toku řeky Rýn, konkrétně v oblasti Rüsselsheim, kde je také pěstování Ryzlinku v roce 1435 poprvé písemně doloženo.

Starobylá odrůda

V oblasti se ale kvalitní víno zcela jistě pěstovalo mnohem dříve. Předpokládá se, že se v dobách římského působení v oblasti kolem Rýna pěstoval Tramín. To podporují nejnovější výzkumy, které v rodokmenu Ryzlinku rýnského objevily stopy Tramínu červeného, révy Gouais blanc a ještě jedné neznámé odrůdy. Křížením pak vznikla plodina jedinečných vlastností, která svého rozmachu dosáhla na konci 18. století, a to díky náhodě.

Lahodný Ryzlink vznikl díky náhodě

Až do roku 1775 byl Ryzlink sklízen ve stejné době jako ostatní odrůdy. Jenže tehdy mniši benediktinského kláštera v Johannisbergu dostali povolení ke sběru hroznů s velkým zpožděním, to už ale byla značná část úrody napadena plísní šedou (botrytidou). Bobule pečlivě protřídili, i napadané hrozny se nechaly vykvasit. K překvapení všech chutnal vzniklý nápoj výjimečně lahodně. A tak vznikl skutečný Ryzlink rýnský.

Dnes je hlavním místem pro pěstování Ryzlinku oblast Mosely v Německu, ale lze jej objevit ve vinařských oblastech celého světa, i u nás. Hrozny této révy se také staly základem pro vznik nových odrůd, jako je třeba Ryzlink červený nebo oblíbený Müller-Thurgau. Mezi ty nejkvalitnější patří Mosela, německý Pfalz nebo rakouská vína Vachau či Schmidl.

Online degustace Ryzlinku rýnského

Chcete-li si vychutnat ten nejlepší Ryzlink rýnský, lze využít nabídku online degustace pražského Winebaru. Sada obsahuje devět vzorků kvalitních vín a ve středu 14. dubna 2021 bude možné sledovat na YouTube přímý přenos s vyprávěním o této odrůdě. Pořad pak bude kdykoliv ke zhlédnutí zpětně jen bez možnosti vznášet nové dotazy.

Winebar také nabízí sladké odrůdy Ryzlinku, což není u této odrůdy až tak časté. Domácí degustaci si rovněž můžete udělat i z dalších nabízených balíčků, skvělou volbou jsou třeba rakouská vína.


Další články