Staráte se o svůj zrak? Oční nemoci začínají nenápadně

oči
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Zrak patří k důležitým lidským smyslům. Skrze oči vidíme svět, orientujeme se v něm. Bez možnosti dobře vidět by náš život byl mnohem složitější. Proto je důležité nepodceňovat pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře.

Krátkozrakost je nejběžnější zrakovou vadou

Už v dětském věku chodí děti na kontrolu svého vývoje k pediatrovi, který sleduje, jak rostou. Součástí prohlídky u něho je i vyšetření zraku. Pokud zjistí nějaké nesrovnalosti, obvykle odešle dítě společně s rodiči na oční vyšetření k optometristovi. Je podstatné vady zraku podchytit včas, aby se věkem nezhoršovaly. Mezi nejčastější patří krátkozrakost neboli myopie. Jejím příznakem je neostré nebo zamlžené vidění do dálky a mohou jí trpět už i menší děti. Zpravidla se tato vada koriguje brýlemi, případně ji lze odstranit operativně pomocí laseru.

Co je to astigmatismus

Jestliže je nesprávně zakřivená rohovka, čočka či sítnice, vzniká refrakční vada zvaná astigmatismus. Často se vyskytuje současně s krátkozrakostí. Člověk má rozmazané vidění, může i šilhat, trpět únavou nebo nepříjemnými bolestmi hlavy. Astigmatismus bývá geneticky podmíněný. Opět se léčí vhodně zvolenými brýlemi s cylindrickou čočkou. Vada sama od sebe nezmizí, brýle pouze pomáhají lepšímu vidění.

Šedý zákal

Vážnější onemocnění oka je šedý zákal neboli katarakta. Je způsobený stárnutím oční čočky, u níž dochází k jejímu zakalení a pacient může hůře vidět, při nočním řízení automobilu je oslňován a zhoršuje se mu krátkozrakost i astigmatismus. Šedý zákal není možné zpomalit ani zastavit. Léčí se operativně laserovým odstraněním zakalené čočky v topické anestezii. Nejčastěji se této operaci podrobují lidé starší generace. U mladších ročníků je šedý zákal výjimečný.

Jak je zřejmé, návštěva očního lékaře může předejít vzniku nepříjemných potíží v souvislosti s očními vadami.


Další články