Chystáte se na první kempování s dětmi? Přinášíme 5 tipů, jak to co nejlépe zvládnout

kemp

Kempování s dětmi může být velmi stresující. Obzvlášť v případě, že se se svými ratolestmi chystáte na delší pobyt do přírody poprvé. Pokud se však správně připravíte, jde vše zvládnout v klidu a bez nečekaných překvapení, která děti často přináší.

Nejste si jistí, jestli dítě pobyt venku zvládne? Vyzkoušejte to předem

Základním pravidlem je první kempování s dítětem neuspěchat. Vždy je lepší počkat alespoň do doby, kdy mu budou 2 roky. V tom věku už jsou děti alespoň částečně samostatné a je tak větší šance, že kempování zvládnou bez větších potíží.

Pokud si ale ani tak nejste jistí, zda je dítě na venkovní pobyt připravené, vyzkoušejte nejdřív přespat pár dní pod stanem poblíž vašeho domova. V případě, že máte zahradu, můžete stanování vyzkoušet na ní. Pokud ne, najděte si nejbližší místo, kde je možné kempovat a pár zkušebních dní přečkejte tam.

Když se to dítěti zalíbí, můžete bez obav vyrazit kempovat naostro. Pokud ne, raději si dobře rozmyslete, jestli nebude lepší ještě chvíli počkat.

Čtěte také:  Čtení předškolním dětem je velmi důležité

Pečlivě vyberte kemp

Na spontánní dobrodružnou výpravu do neznáma raději zapomeňte. S dítětem je vždy lepší vědět, do čeho jdete. Zjistěte, jak je to v kempu se sprchami, toaletami a stravováním a podle toho se přizpůsobte. Samozřejmě si nezapomeňte ověřit také předpověď počasí v dané oblasti.

Ideálně vyberte takový kemp, který je v pěší vzdálenosti od atrakcí, které byste rádi navštívili. Příliš dlouhé cesty děti nebaví a navíc je brzy unaví. A věřte, že takové znuděné a unavené dítě zkazí celý zážitek i vám. Pokud je součástí kempingového areálu také dětské hřiště, je to velké plus.

Nechte dítě, ať vám pomůže s balením

Když dítěti dovolíte, aby si samo zabalilo, umocníte tím jeho nadšení pro celý výlet. Samozřejmě mu nemůžete nechat úplně volnou ruku – dejte mu seznam toho, co si má zabalit a poté po něm vše ještě raději zkontrolujte. Dítě pak bude mít dobrý pocit, že se podílelo na přípravách a bude se těšit o to víc.

Dobře funguje také to, když se dítěte zeptáte, jaké jídlo by si v kempu rádo dalo. Nechte ho vybrat několik dobrot a přibalte je s sebou. Dítě pak bude mít opět dobrý pocit, že pomohlo s přípravami a zároveň se bude těšit na své oblíbené pochoutky. Co se dalšího jídla týče, doporučujeme během kempování příliš neexperimentovat. Podávejte raději to, co víte, že bude dítěti chutnat.

kemp
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Vyrazte brzy

Ne každý chce kvůli plánovanému výletu či dovolené zrovna brzo vstávat, v tomto případě je to ale nejlepší. Když vyrazíte brzy ráno, máte jistotu, že do kempu dorazíte za světla a stihnete ještě i něco málo zažít.

Pokud byste však dorazili pozdě večer, dítě bude akorát unavené, hladové a nevrlé z toho, že jste se táhli takovou dálku jen proto, abyste se najedli a šli rovnou spát. To může navodit poněkud nepříjemnou atmosféru a zkazit dítěti dojem z celého kempování.

Vše dělejte jednoduše a beze spěchu

Malé děti se snadno unaví, což může vést k výbuchům vzteku a celkově neochotě cokoliv podnikat. Nezapomeňte si proto při procházkách dělat časté přestávky a především mít vždy po ruce něco k pití i k zakousnutí.

S aktivitami to nemusíte nijak zvlášť přehánět. Klidně si nechte každý den pár hodin volna, během kterých budete jenom tak odpočívat v kempu a dítě si chvíli v klidu hrát. Snažte se však omezit používání mobilních telefonů a podobných zařízení. Raději ve chvílích volna představte dítěti přírodu – ukažte mu zajímavé rostliny, zvířata, hvězdnou oblohu a podobně.

O Autorovi:
ikona

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články