Průvodce výběrem televizního stojanu a držáku

domácí kino
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Vybrat stojan nebo držák na televizi není až taková věda, je ale potřeba znát několik parametrů. Důležitým faktorem je také praktičnost a samozřejmě oku lahodící výsledek. Jinak budeme uvažovat, pokud chceme umístit televizor do čekárny v ordinaci a jinak, pokud půjde o náš obývací pokoj. V následujícím článku vás krok za krokem provedeme možnostmi výběru držáku či televizního stojanu a na závěr vám doporučíme, kde jej zakoupit.

Před nákupem televizního stojanu nebo držáku

Ať už přijde televize do komerčních prostorů nebo do domácnosti, je nutné znát dva základní údaje:

Hmotnost televize

O tomto parametru se netřeba rozepisovat. Hmotnost udává výrobce, případně ji lze ověřit nebo zjistit převážením výrobku.

VESA norma

Tento standard značí pevně danou vzdálenost čtyř otvorů se závitem pro uchycení výrobku na držák. Již při výběru televize nebo monitoru byste měli volit produkt, který je VESA kompatibilní. Ušetříte si tak starost s uchycením.

Velikost VESA normy obvykle uvádí výrobce, pokud ne, můžete si ji sami snadno změřit. Na zadní straně televize nebo monitoru nejprve vyhledejte čtyři otvory se závitem a postupujte následovně:

  • změřte vodorovnou vzdálenost roztečí
  • změřte svislou vzdálenost rozteční

Pozor. Nikdy neměřte do kříže. Nezjistíte tak správný VESA rozměr obrazovky. Jestliže vodorovně naměříte 400 mm a svisle 200 mm, je VESA norma 400×200. Také dávejte pozor, abyste rozměry neprohodili, např. 200×400. To je také špatně.

Nosnost držáku

Pokud znáte hmotnost obrazovky a VESA normu, můžete přistoupit k výběru držáku. Nejprve zvolte místo, kde bude výrobek umístěn, přičemž byste měli znát jeho rozměry (například, aby se monitor dobře vešel do rohu). Důležitým parametrem je pak nosnost držáku, která musí být větší nebo rovna hmotnosti televizoru.

Jak je to s otočením televize na držáku o 90°?

U držáku je často uvedeno, že je otočný o 90°, tedy do pravého úhlu. Nicméně takto nelze otáčet všechny televize. V tomto případě záleží na šířce výrobku. Jestliže potřebujete, aby bylo možné monitor otáčet kolmo ke zdi, změřte šířku televizoru, vydělte ji dvěma a přičtěte 5 centimetrů (Příklad (120/2)+5 = 65 cm). Výsledek nesmí být větší, než je maximální vzdálenost držáku od zdi.

Druhy televizních držáků

Televizní držák vybíráme podle umístění. V takovém případě je tedy jasné, že musíme znát přesný účel použití televizoru. Přístroj lze umístit na zeď, do stojanu nebo třeba na strop.

Otočné a sklopné držáky do zdi

V tomto případě se jedná o kloubové (otočné a sklopné) polohovatelné držáky na televize či monitory. Možný je náklon i natočení televize, a tak jde o jedno z nejpraktičtějších řešení. Montáž zvládne téměř každý během několika minut. Často lze televizor natáčet i kolmo ke zdi (viz výše). Vzhledem k široké škále možností nastavení se jedná o univerzální řešení nabízející tu nejkvalitnější podívanou. Možná je změna vzdálenosti od zdi, změna náklonu i natočení monitoru do stran.

Sklopné držáky do zdi

V tomto případě jde o držák bez ramene a lze jej nastavit pouze do požadovaného úhlu, nikoliv do strany. Jejich předností je vysoká nosnost, bezpečnost i příznivá cena. Montáž je opět snadná a zvládne ji i laik.

Fixní držáky do zdi

Tyto držáky zajistí uchycení na svislou plochu, avšak bez možnosti jakéhokoliv natočení. Jsou univerzální, bezpečné a levné. Montáž je rychlá, snadná a jde o jedno z nejčastějších řešení zavěšení v domácnostech. Také se vyznačují výbornou nosností.

Stropní držáky

Vynikající řešení pro recepce, kancelářské komplexy, prostory s větší koncentrací lidí nebo místa, kde není možné využít předchozí držáky. Monitor lze naklánět libovolně. V případě nákupu tohoto držáku dbejte na nosnost a také na délkové nastavení od stropu. Pozor dávejte v případě umisťování na strop ze sádrokartonu.

Druhy televizních stojanů

Televizní stojany zajišťují spolehlivé usazení monitoru. I v tomto případě lze vybírat ze tří primárních typů, které představíme na následujících řádcích.

Statické TV stojany

Statické televizní stojany jsou osvědčenou klasikou. Některé mají pevně danou výšku (většinou stojany na dotykové obrazovky), lze však pořídit i stojany s teleskopickou tyčí, a tak je možné jejich výšku libovolně nastavovat. Držák na stojanu je zpravidla s možností nastavení náklonu. Stojany vybírejte pevné a opět se řiďte jejich nosností. Stabilní stojan by měl mít masivní podstavec. Sestavení statického stojanu je snadné a rychlé.

Pojízdné TV stojany

Tato koncepce představuje ideální řešení pro konference, besedy a prezentace. Pojízdné stojany na televize jsou také jednoduché na montáž a demontáž a zpravidla rovněž umožňují nastavení výšky a náklonu.

Stolní TV stojany

Takový stojan vám pomůže v případě, že se původní televizní držák rozbil nebo jste jej ztratili. Také vám originální stojan nemusí vyhovovat. Vybírat můžete z nepřeberného množství originálních designů, stačí se podívat na stolní stojany na televize – podstavce.

Info: Je libo skutečně profesionální řešení? Pak je možné zakoupit TV stojany s elektrickým pohonem. Nastavení lze korigovat pomocí dálkového ovládání, třeba z pohodlí gauče či přímo během prezentace.

Kde TV držák či stojan pořídit?

Maloobchodní a velkoobchodní prodej velkého výběru televizních držáků a stojanů zajišťuje společnost Fiber Mounts s.r.o. Pokud si nebudete ani po přečtení našeho článku s něčím jisti, neváhejte se obrátit na tyto profesionály. Produkty můžete zakoupit online, případně lze využít možnost osobního odběru na provozovně ve Strážnici.


Další články