Proč je české sklářství tak populární?

karafa
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Produkty českého sklářského průmyslu jsou celosvětově vyhledávané a mnoho lidí v zahraničí si naši republiku spojuje právě se sklem. Proč tomu tak je? Odpovědí je především preciznost a předávání zkušeností a tajných technik z generace na generaci.

Zrod českého skla

Nejstarší nálezy výrobků ze skla na našem území pocházejí už z doby před Kristem, nicméně první produkty zde vznikaly asi až za Velkomoravské říše. První písemné zmínky o českém sklářském řemeslu pak pocházejí z 12. století. Tehdy se začaly znalosti o tavení skla dědit z otce na syna a vznikaly tak první ryze české sklářské rodiny. Skláři v průběhu času postupy vylepšovali, čímž vznikl osobitý a unikátní styl s výrazným vlivem gotiky, jenž bychom mohli nazvat české sklo. To charakterizovala lehce nazelenalá sklovina. Nechybělo zdobení, zejména spirálovité závity či nádoby perličkových tvarů.

Během renesance se v Českých zemích ujal takzvaný benátský styl se smaltovanými malbami. Ty dokázaly dobře zakrývat nedostatky na skle, čímž mohla jeho výroba probíhat levněji. Nastal tak výrazný zájem o naše sklo i v zahraničí. Na přelomu 16. a 17. století se skláři naučili technice rytí do skla, která dominovala po celé barokní období.

sklárna
Proces tavení skla. Foto: Pexels

Moderní doba

18. století pak patřilo českému křišťálu, který je dodnes velice populární. Od té doby se unikátní díla, jako jsou sklenice na víno z českého křišťálu, karafy či vázy exportují do celého světa. Křišťál se vyznačuje dokonalostí, čistotou a precizními detaily, nicméně ve stejném období stoupla popularita opálového skla, pro nějž je charakteristická mléčná barva. I to je po světě oblíbené dodnes a nic na tom nezměnil ani vzestup anglického sklářství. O konkurenceschopnost se tehdy zasadil především Bedřich Egermann z Nového Boru.

19. století se neslo ve znamení fascinace orientálními motivy, ale i ohlížením se za historickými tradicemi. Sklárny v Anníně na Šumavě nebo v Adolfově dokázaly produkovat výrobky oblíbené až v daleké Austrálii. Sklárna v Lotz z Kašperských hor získala v roce 1893 významné ocenění v Chicagu a triumf českého skla pak přišel v roce 1900 na Světové výstavě v Paříži.

20. století bylo poznamenáno světovými válkami a komunismem, nicméně i dnes je české sklo považováno za jedno z nejlepších na světě.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články