Problémy s akné lze řešit. Poradíme vám jak

akné
Foto: Pixabay

Akné si spojujeme především s dospíváním, ale nezřídka se objevuje i v dospělosti. Zatímco během puberty jde o běžný a nijak škodlivý jev, v pozdějším věku může způsobovat nepříjemnosti spojené s pálením pleti, pupínky, skvrnami a jizvičkami. Zbavit se jej naštěstí dá, a to dokonce několika způsoby. Trápí-li problémy spojené s akné právě vás, čtěte náš článek, ve kterém představíme aktuální metody jeho léčby.

Samoléčba akné

Je-li akné jen občasným jevem, zřejmě si s léčbou poradíte sami. V lékárně se dají zakoupit přípravky s hojivým a dezinfekčním účinkem. Zpravidla jde o masti, které jsou volně dostupné a nepotřebujete k nim lékařský předpis.

Další možnost představují bylinky. Protizánětlivé účinky má třezalka, heřmánek nebo šalvěj. Odvary z těchto čerstvých nebo sušených rostlin pravidelně potírejte postižená místa a uvidíte, že se vám uleví.

Jestliže máte s akné zkušenosti, určitě nám dáte za pravdu, že základem je prevence. Proto pleť pravidelně čistěte od nežádoucích bakterií způsobujících záněty. Existují gely na akné, ale postačíte si i s micelární vodou. Proceduru provádějte ráno a večer.

Když jste na akné sami krátcí

Pokud na akné sami nestačíte, neostýchejte se obrátit na lékaře. Akné není je estetickým problémem a určitě sami víte, jak dokáže znepříjemnit život. S ohledem na závažnost vašich obtíží, věk a životosprávu vám dermatolog připraví terapii spojenu s ošetřením postižených míst a představí vám možnosti odstranění akné.

Akné
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Léčba akné laserem představuje vysoce vyspělou metodu vhodnou především pro osoby trpící důsledky akné, jako jsou jizvy a skvrny. Ty lze velice úspěšně a bezbolestně odstranit pomocí CO2 laseru, který vyzařuje paprsky schopné podnítit tvorbu kolagenu a tím zlepšit kvalitu pleti. Terapii je potřeba podstoupit dvakrát s odstupem zhruba šesti týdnů. Výhodou této terapie je skutečnost, že hluboké vrstvy kůže zůstávají neporušené.

Velmi dobré výsledky přináší také léčba akné injekčními výplněmi. Základem je aplikace kyseliny hyaluronové, která je tělu přirozená a napomáhá odstraňování problémů spojených s projevy stárnutí, ale také koriguje jizvy a celkově pleť omlazuje. Zároveň působí preventivně proti tvorbě akné.

Další možnost představuje neinvazivní technika zvaná chemický peeling. Během této procedury dermatolog aplikuje na pleť AHA (Alpha Hydroxy Acid) kyseliny, které destruují jednotlivé vrstvičky kůže, přičemž dochází k vyhlazení nerovností na pokožce, odstranění akné a kožních skvrn. Pleť ve finále působí omlazeně a zdravěji. Výhodou této techniky je skutečnost, že AHA kyseliny, které se běžně vyskytují v ovoci a zelenině, pozitivně působí i v hlubokých vrstvách kůže. Lékař může volit z mnoha kombinací s ohledem na pokročilost postižení pokožky.

Samoobnovu pokožky také spouští takzvané mikrojehličkování, které způsobuje tvorbu kolagenu a elastinu. V podstatě jde o jednoduchou techniku spočívající v mikroskopickém narušení tkáně. To vede k regeneračnímu procesu, jehož benefitem je nejen odstranění akné, ale také redukce vrásek, jizviček, nežádoucí pigmentace a také pevnější pleť.

Novinku v boji proti akné a stárnutí pleti představuje plazmalifting spočívající opět v miniinvazivním zákroku, jehož kouzlo tkví v odebrání plazmy z vlastní krve a její aplikací na problematická místa. Tak dochází k množení kmenových buněk, které nastartují přirozené hojivé procesy a regeneraci. Zákrok trvající asi hodinu je vhodný zejména pro osoby mezi 30. a 45. rokem a působí i preventivně.

Vhodný postup léčby akné a problému s pokožkou navrhne váš dermatolog, který vám odpoví i na vaše další dotazy. Všechny zmiňované zákroky jsou bezbolestné a nemusíte se obávat žádné složité rekonvalescence.

Zdroj informací: www.perfectclinic.cz

Další články