Práce z domova: Jak vůně určuje atmosféru vaší domácí kanceláře

vůně
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Celý den na váš mozek působí vůně, které si poletují vzduchem – některé vás ovlivňují pozitivně v podobě dobré nálady, přívalů energie a klidu na duši, jiné dokážou naopak utlumit, vyvolat strach, stres a rozptylovat. Proto je třeba znát zásady aromaterapie a mozek programovat tak, jak sami potřebujete. Většina syntetických vůní, jako jsou výpary z aut, dezinfekce, čisticí prostředky a další, mozek matou a navádí k neracionálním pocitům. Dejte mu tedy přírodní esence, které jej přesměrují na správné myšlenky.

Přičichněte k práci bez úzkostí a stresu

Práce ve vás může vyvolávat různé emoce a pocity, někdy jsou pozitivní, jindy negativní. Home office neboli práce z domova vás izoluje a negativní pocity často prohlubuje: nemůžete si při obědě s kolegy postěžovat a upustit páru nebo se jen navzájem rozptýlit a přijít na jiné myšlenky. Proto doma vsaďte na vůně a éterické oleje, které vám pomohou se stresem, úzkostmi i soustředěním. Provoňte si celý byt pomocí spreje či difuzéru nebo naředěné oleje nanášejte na zápěstí a další pulzní body, případně si dopřejte masáž.

(Aroma)terapie proti stresu

Lékem na stres je jednoznačně levandule – jedno, zda čerstvá, usušená, nebo ve formě olejíčku, hlavně ať pořádně voní. Stačí deset minut v přítomnosti levandulové vůně a hladina stresových hormonů klesne. Další zkratkou k pohodě je také heřmánek nebo šalvěj, které zklidňují a uvolňují tělo i mysl.

Vyzrajte nad úzkostmi, vztekem a strachem

Mezi nejvzácnější a nejúčinnější oleje patří jasmínový a růžový. Od jejich účinnosti se ale odvíjí také vysoká cena, a tak aromaterapie hledá náhražky a alternativy, které by úzkosti, vztek a strach uměly potlačit podobně úspěšně. Vyzkoušejte například teplé citrusy včetně bergamotu, které zklidňují napětí a zlepšují náladu. Sáhněte tedy po vůni pomeranče, mandarinky nebo citronu, případně vyzkoušejte lipové květy.

Vůně vám pomohou i se soustředěním

Koncentraci a paměť zlepšují vůně rozmarýnu, máty, citronu a borovice – nastartují mozkové buňky a rozproudí myšlenky. Tyto vůně je ideální kombinovat, a to jednoduše v nádobce nebo hrnečku, který si k práci postavíte na stůl. Ve starém Římě studenti nosili větvičku rozmarýnu za uchem, aby byli čilí a myslelo jim to na debatách i při zkouškách.

Buďte silní v kramflecích

Mezi éterickými oleji jsou i takové, které vás uzemní, postaví vás pevně na nohy a dodají vám zdravé sebevědomí a jistotu. Jde o zemité a dřevité vůně, jako jsou santal, kadidlo, pačuli, vetiver nebo cedr. Že vám tyhle složky něco připomínají? Ano, často bývají součástí především pánských parfémů, možná proto mají muži obecně menší problém se sebejistotou.

O Autorovi:
avatar
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash
Veronika Decsy

Copywriterka s přesahem do SEO, která se psaním živí od roku 2017. Dokáže se vcítit do potřeb klienta a tvoří věcné a poutavé texty. Některé z nich můžete najít například na portálu produktvdetailu.cz.


Veronika Decsy

Copywriterka s přesahem do SEO, která se psaním živí od roku 2017. Dokáže se vcítit do potřeb klienta a tvoří věcné a poutavé texty. Některé z nich můžete najít například na portálu produktvdetailu.cz.

Další články