Stále víc a víc Čechů touží po vlastním bydlení a zvažuje jeho pořízení díky hypotéce. Není se čemu divit, jen málokdo má uspořeno tolik, aby si vysněný byt nebo dům koupil za vlastní peníze. Co ale překvapuje je fakt, že si Češi v prvním čtvrtletí letošního roku sjednali u bank hypotéky za skoro 100 miliard korun. A to i přes další tvrdý lockdown. Roste i průměrná výška hypotéky.
Za rekordním zájmem o půjčky na bydlení jistě stojí skokově rostoucí úrokové sazby a obavy z inflace. Kdo tedy hypotéku zvažuje, neměl by s jejím sjednáním už otálet.
Vlastní nemovitost jako symbol jistoty
I v dnešní nejisté době si lidé chtějí pořídit vlastní bydlení, které se pro ně stává jakýmsi symbolem jistoty. Nemovitost mnozí také chápou jako další způsob investice a způsob, jak se zabezpečit na stáří. Dalším důvodem, který se týká pořizování rekreačních objektů, je touha mít kam vyrazit na dovolenou a odpočinout si od běžných starostí. Možnost cestovat je totiž stále značně omezená.
Banky postupně zdražují
Úrokové sazby hypoték začaly od ledna letošního roku pozvolna růst. Některé banky sazby zvedly o půl procenta, takže získat hypotéku pod méně než 2 procenta už nebylo samozřejmostí. Teď dokonce můžeme říct, že jsou na trhu poslední hypotéky pod 2 %, takže není se sjednáním na co čekat.
Doba superlevných hypoték je pryč
I v následujících měsících lze očekávat rychlý růst úrokových sazeb hypoték, banky totiž už nejdou cestou snižování úrokových sazeb. Ani nemohou, protože roste i cena zdrojů, kterými banky hypotéky financují. Do konce roku se úroková sazby pravděpodobně vyšplhá až ke třem procentům i u krátkodobých fixací. Již dnes na tuto úroveň řada bank sahá u fixací 7 a 8 let.
Na zájem o úvěry na bydlení to ale s největší pravděpodobností nebude mít nijak zásadní vliv. Za zvýšeným zájmem o hypotéky totiž nestojí jen nízká úroková sazba, ale také to, že se Češi méně bojí ztráty zaměstnání a pravidelného příjmu. Nezaměstnanost je navíc nízká, s rozjetím sezónních prací vzroste i nabídka volných pracovních míst.
Víte, že sazby v poslední době míří vzhůru plošně? Jako první zvýšila sazby ČSOB, další tuzemské banky jako Komerční banka, Sberbank nebo mBank.
Rostou i ceny nemovitostí
Ano, je tomu tak. Ceny nemovitostí rostou, dalo by se říct, že dosáhly historicky nejvyšší ceny. Ani to ale zájemce o vlastní bydlení od sjednání hypotéky neodradilo. Byt, dům nebo rekreační objekt na dobré adrese stále patří mezi nejvýnosnější aktiva.
Když si to ukážeme na konkrétním příkladu, tak za poslední rok vzrostla cena bytu na Praze 6 s užitnou plochou od 40 do 80 metrů čtverečních v průměru o 10 procent.
Víte, že zatímco v prvním čtvrtletí roku 2020 byla průměrná výše hypotéky 2,76 milionu Kč, letos ve stejném období šlo už 3,15 milionu Kč?
Dokud se ale nezačne víc stavět, nelze očekávat žádnou změnu. Ceny bydlení dál porostou, a to nejen ve velkých městech. Důvod je prostý. Poptávka po bydlení totiž výrazně převyšuje nabídku a všimli si toho i investoři, kteří dostupné nemovitosti skupují a ženou jejich ceny vzhůru.
Zájemci o bydlení, kteří očekávali pokles cen nemovitostí zase zjistili, že když budou mít volné finance na účtech, znehodnotí jim je inflace, takže se také rozhodli na nic nečekat a do nemovitosti zainvestovat.