Moderní trendy bydlení se netýkají jen designu stavby a zavádění nových, takzvaných „smart“ technologií. Projektanti také berou ohledy na energetickou náročnost domu, což je obzvlášť v současné době velmi skloňované téma. Proto kromě klasických domů můžeme stavět takzvané pasivní domy, nulové nebo dokonce aktivní. Samozřejmostí pak je, že jsou tyto domy na klíč.
Od minimálních nákladů až po vlastní výrobu energie
Pasivní domy jsou takové stavby, které spotřebují minimum energie. Co si pod tím máme představit? Podívejme se na čísla. Běžný rodinný dům může na vytápění spotřebovat ročně až 140 kWh/m2. To jsou desetitisíce korun. Nízkoenergetický dům dokáže tuto spotřebu snížit zhruba na polovinu. U pasivního domu je to jen 15 kWh/m2. V takovém případě se jedná o nezanedbatelnou úsporu, která vzniká díky šikovným řešením, která připravují zkušení architekti. Pasivní dům díky rekuperaci využívá až 80 % tepla, které by běžně unikalo do ovzduší, je zdravý, netvoří se v něm průvan, ale zároveň je zajištěn stálý přísun čerstvého vzduchu.
S nulovými domy se dostáváme se spotřebou energií ještě níže. Spotřeba tepla se v takovém případě skutečně blíží k nule, obvykle se udává do 5 kWh/m2 za rok. Toho je dosaženo zařízeními, která dokáží vyrábět vlastní energii bez závislosti na dodávkách ze sítě. Typicky jde o fotovoltaické panely nebo kogenerační jednotky, které umí odpadní teplo využívat pro vytápění či ohřev vody.
Energetická náročnost aktivního domu je nulová. Jak už název napovídá, stavba dokonce dokáže vyrobit více energie než spotřebuje. Benefitem tedy nejsou pouze téměř žádné náklady na provoz, ale i nulová uhlíková stopa. Aktivní dům využívá obnovitelné zdroje a odpovídající kvalitní stavební materiály, čemuž odpovídá i pořizovací cena. Velké prosklené plochy jsou zpravidla situované na jih, přičemž v létě je potřeba, aby je bylo možné kvalitně zastiňovat.
Nejvíce žádané jsou pasivní domy
Z výše uvedené trojice jsou samozřejmě nejvíce poptávané pasivní domy, které v dnešní době nabízí každá dobrá stavební firma. Takové ekologické řešení využívají především lidé se zájmem o zdravé životní prostředí, kteří v domech s minimálními náklady také vidí úsporu za energie, jejichž ceny neustále stoupají.