Odlehčete si od nepotřebných věcí

minimalismus doma
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

První chladné dny nebývají dobou, kdy bychom byli plni elánu a chuti měnit od základů svůj život. S tím většinou čekáme na nový rok, případně na začátek léta, kdy v nás první teplé paprsky vzbuzují naději, že tentokrát to dokážeme. Tentokrát se začneme učit nový jazyk. Tentokrát začneme cvičit. Tentokrát přečteme všechny knihy z toho seznamu, který jsme si kdysi dávno sepsali. Proč se nám to nikdy nepodaří? Rozhlédněte se kolem sebe. Vidíte nepořádek, pokoj přeplněný nábytkem a skříně plné věcí, o kterých už ani nevíte, že je máte? Možná je načase uklidit si život a udělat prostor pro to důležité.

Je to logické. Přes všechny zbytečné věci, kterými jste svou domácnost a sami sebe zavalili, už vám pro nic nového zkrátka nezbývá místo. Přijdete z práce a strávíte hodiny přerovnáváním zbytečností, uklízením té hromady krámů, které vám sice už dávno nedělají radost, ale vy na nich lpíte, protože „co kdyby“. Možná jste si všimli, že v poslední době jako by se roztrhl pytel s tzv. minimalisty. Lidmi, kteří si za cíl nedávají mít mnoho, ale mnoho zažít, vědět a hlavně být šťastní. Jejich domy a byty bývají bílé a prázdné, někteří z nich dokonce žijí v miniaturním domku na kolečkách. Nemusíte zacházet do takových extrémů, to ovšem nemění nic na tom, že trochu svému domovu a sobě odlehčit můžete. Takže se do toho pusťte. Změňte svůj život. A to hned teď, ne až na nový rok.

Vlastnit míň znamená mít víc

  1. Začněte tím, že si určíte svůj cíl. Chcete svůj majetek zredukovat na polovinu? Nebo chcete jen konečně probrat to skladiště, kterým se stala vaše šatní skříň? Chcete začít nejdřív mentální očistou, určit si priority? Jakýkoli posun vpřed je v pořádku. Nenavalte toho na sebe moc, nebo se vzdáte hned na začátku.
  2. Najděte si čas. Rezervujte si na úklid celý víkend nebo si vezměte dovolenou. Uvidíte, že se to vyplatí.
  3. Postupujte podle kategorií. Když se například chcete prokousat oblečením, vyndejte ho z každé skříně v každém pokoji a všechny své kousky vyskládejte na podlahu. Je to mnohem praktičtější a účinnější.
  4. Každou věc, kterou vlastníte, vezměte do ruky a zeptejte se sami sebe, jestli ji používáte, jestli se vám líbí a jestli vám přináší radost. Každičkou věc. Buďte nekompromisní.
  5. To, čeho se chcete zbavit, uložte do krabic a napište na ně datum. Až uplyne měsíc, zamyslete se, jestli vám některá z vyřazených věcí chyběla. Pokud ne, nač si je nechávat?
  6. Co můžete, prodejte. Ostatní použitelné věci darujte. Vyhazujte jen to, co si nikdo nevezme ani zadarmo.
  7. Až svůj majetek minimalizujete, najděte každé věci pevné místo. Pomůže vám to udržet pořádek. Při této příležitosti také pořádně vymyjte vnitřky skříní a zásuvek a také všechna místa, na která normálně zapomínáte.
  8. Oslavujte!

Materiálním nepořádkem to však celé jen začíná. Sami uvidíte, že prázdnější, uklizenější a upravený prostor povede k tomu, že budete chtít podobnou změnu učinit i ve své hlavě. Ptejte se sami sebe, co je pro vás důležité, čeho chcete v životě dosáhnout, co vás dělá šťastnými. Ostatní zredukujte.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články