Jedovatý vratič může posloužit jako dekorace i odpuzovač hmyzu

vratič obecný
Vratič. Foto: Home&Life

Vratič obecný je velmi nápadná luční rostlina, kterou si během květenství rozhodně nespletete. Její žluté květy můžete na louce nebo na okrajích lesů vídat od července až do pozdního podzimu. V minulosti se odvar z vratiče sice popíjel na různé neduhy, avšak kvůli toxicitě této rostliny je její vnitřní užívání naprosto nevhodné. Vratič se ale nemusíte bát sbírat, na dotyk je neškodný a v domácnosti vám může pomoci.

Historie vratiče je spjata s lidovým léčitelstvím

Vratič obecný je původní evropskou rostlinou a postupem času byl zavlečen i do Severní a Jižní Ameriky. U nás se mu daří velmi dobře, mírný pás je pro něj nejvhodnějším prostředím, avšak lze na něj narazit i ve Skandinávii nebo na Dálném východě.

Rostlina se v minulosti užívala jako prostředek proti střevním parazitům a při problémech se zažíváním. Ve větších dávkách ale způsobovala ještě nepříjemnější stavy, než ty které byly léčeny. Ostatně i název vratič zřejmě pochází od slova „zvracet“. Během těhotenství může vést požití vratiče k potratu. Na vnější neduhy se vratič užíval proti vším či blechám. Býval oblíbeným prostředkem na mazání revmatických kloubů a jako nálev se také užíval při koupeli revmatických končetin. Některým jedincům ale tyto postupy mohou způsobovat silné podráždění pokožky a puchýře.

Jak využít vratič v současnosti

Jak tedy rostlinku bezpečně využít? Je několik možností. Vratič obecný si můžete vysázet přímo na zahradě, protože odpuzuje dotěrný hmyz a mšice. Dokonce pomáhá i proti mandelince bramborové. V případě, že vám rostliny napadli škůdci, je můžete zkusit postříkat odvarem z rozkvetlého vratiče (cca 1 – 2 polévkové lžíce na 200 ml vody).

Pokud si chcete vyzdobit domácnost, vratič obecný nadělá mnoho parády například na jídelním stole nebo na parapetu. Čerstvý navíc odpuzuje mouchy i komáry. Usušený slouží jako krásná dekorace a často je přidáván do kytic či na věnce. Můžete jej využít i ve vaší šatní skříni, které se moly obloukem vyhnou.

Galerie:

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články