Aby vám zahradní nábytek co nejdéle vydržel, určitě jej nemůžete nechat na zahradě nebo nekryté terase po celou zimu bez ochrany. Přinášíme vám několik tipů, jak nábytek zazimovat.
Během teplého období zahradnímu nábytku nehrozí žádné velké poškození. S příchodem sychravého podzimu a následné zimy se však může negativně na jeho kvalitně podepsat déšť, chlad a mráz. Dřevo začne postupně ztrácet svoji vitalitu a plastový nábytek bude náchylnější na praskání. Jak tomu zamezit?
Pořiďte si nábytek z odolného materiálu
Už při plánování venkovního posezení přemýšlejte, jak jej budete přes zimu skladovat. Není-li kam venkovní nábytek zazimovat, volte odolné materiály, které přečkají náročnou zimu. Pokud máte rádi dřevo, doporučujeme teak nebo cedr. Tyto dřeviny stačí pravidelně omývat a ošetřovat olejem. Další možností je umělý ratan. Přesto by měl být i tento nábytek na zimu přikrývat ideálně voděodolnou plachtou.
Nábytek přikryjte
Ochrannou plachtu můžete využít i na jiné materiály, jako je kov či další dřeviny. U plastového nábytku však moc nepomůže, protože nezamezí negativnímu působení mrazu. Před zakrytím nábytek dobře umyjte a vysušte, což je důležité jak u dřeva, tak u kovu. Poté plachtu zajistěte, aby neodlétla. Existují pro nábytek přímo určené voděodolné ochranné obaly s očkem a stahovací šňůrkou. Sehnat se dají v různých velikostech.
Zahradní domek nebo jiný přístřešek
Zahradní domek představuje ideální řešení pro uskladnění nábytku na zimu. Měl by být částečně větraný, aby se v něm neusazovala vlhkost. Další výhodou domku je, že v něm uskladníte daleko více věcí než jen nábytek na terasu nebo na zahradu, což ocení zejména zahrádkáři a kutilové. Vhodná je i kůlna, pokud není vlhká, nebo větraný sklep.
Jestliže nábytek na zahradu přes zimu dobře uskladníte, bude vám sloužit dlouhé roky. V létě jej nezapomínejte krýt před ostrým sluncem, snažte se ho co nejméně vystavovat dešti a udržovat v čistotě. Odklízení polštářů, podsedáků a slunečníku by mělo být samozřejmostí.