Trápí vás mravenci v domě či bytě a nevíte, jak se jich zbavit? Nezoufejte – způsobů, jak na mravence, existuje celá řada. Ať už s nimi chcete bojovat přírodní, nebo raději chemickou cestou, máte na výběr hned z několika možností.
Jak zlikvidovat mravence přírodní cestou
Dříve, než se začali vyrábět různé chemické prostředky proti hmyzu, si lidé museli poradit pomocí toho, co našli doma nebo na zahrádce. Pojďme se podívat na pár ověřených způsobů, které naši předci objevili a které zaručeně fungují.
Aromatické bylinky a koření
Aromatické bylinky mravence svým pachem odpuzují. Nezabijí je, pouze změní jejich trasu – proto je třeba bylinky rozmístit po mravenčích stezkách moudře. Ideálně tak, aby přerušily jejich vstup do interiéru.
Velmi účinnými rostlinami a kořením na odpuzování mravenců jsou třeba máta, pepř, řebříček, skořice nebo kari. Dobře funguje také cibule, ocet nebo citrón. Důležité je vše pravidelně obnovovat, jelikož po nějaké době vyčichnou a ztratí tak svůj účinek.
Esenciální oleje
Esenciální oleje fungují na podobném principu jako bylinky – přestože je jen odpuzují, dokáží domácnost zbavit mravenců velmi účinně. Skvěle funguje třeba mátový či čajovníkový olej, který můžete najít také pod názvem tea tree oil.
Olej podle návodu nařeďte s vodou do rozprašovače. Tím pak pravidelně stříkejte místa, kde se mravenci vyskytují.
Jak zahubit mravence pomocí chemie
Pokud věříte spíše účinnosti chemických přípravků, můžete vyzkoušet jeden z následujících způsobů.
Spreje proti mravencům
Spreje jsou asi nejoblíbenějším prostředkem používaným v boji proti mravencům. Můžete si vybrat takový, který mravence jen odpudí, ale také sprej, který je rovnou usmrtí.
Pří koupi se zaměřte na to, jakou dobu po aplikaci přípravek vydrží být toxický – čím déle, tím je sprej lepší. Některé ztrácí svou toxicitu již po zaschnutí a přirozeně tak přestávají účinkovat.
Nástrahy na mravence
Nástrahy jsou malé nádobky s roztokem, který je pro mravence silně toxický. Roztok je nezabije ihned, ulpí na těle a mravenec ho tak zanese do mraveniště. Teprve tam roztok začne účinkovat a zlikviduje kompletně celé hnízdo. Obvykle trvá zhruba týden po umístění nástrahy, než k tomu dojde.
Jelikož se jedná o poměrně drastický způsob, nechte si jej spíše jako poslední možnou variantu.
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.