Jak Montessori pomáhá dětem objevovat svět

montessori
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Výukové principy v Montessori pedagogice jsou zaměřeny především na tvořivost a na skutečnost, že dítě je přirozeně kreativní a samo má touhu tvořit a učit se. Metoda vychází z filozofie italské pedagožky Marie Montessori (1870 – 1952), která věřila, že děti se vyvíjí samostatně a na učitele by se nemělo nahlížet jako na autoritu, ale jako na jejich průvodce cestou poznání.

Montessori školství je dnes uznáváno jako alternativní metoda výuky ve většině západních zemí včetně Česka, avšak stále bývá uplatňováno marginálně. Nejvíce je Montessori školek, na prvních stupních základních škol je tato metoda uplatňována jen na 0,2 % z nich. To však neznamená, že by taková výuka neměla smysl. Dobrý pedagog v podstatě vždy alespoň část Montessori postupů uplatňuje, aniž by to bylo přímo jeho záměrem. Montessori postupy se tak mohou prolínat s klasickou výukou.

Montessori svět přímo u vás doma

Je-li vám takový koncept blízký, lze jej plně nebo částečně uplatňovat i v domácím prostředí. Podpořte tvořivého ducha dítěte tím, že mu připravíte pokojíček nebo alespoň koutek v duchu Montessori. Nábytek by měl být pro dítě lehce přístupný, stejně tak jako v něm uložené pomůcky a hračky. Celý prostor má být v podstatě podřízený dítěti a ne naopak. Hračky a další komponenty volte přiměřené věku malého objevitele.

Montessori hračky pomáhají dětem přirozenou cestou poznávat své okolí. Rozvíjejí hrubou i jemnou motoriku a další dovednosti. Podporují tvořivost a v podstatě učí dítě přemýšlet. S takovými hračkami totiž musí zapojit do hry nejen svůj pohybový aparát, ale i mysl. Montessori hračky doplňují jedna druhou, případně lze zakoupit i celé sestavy. Lze tak dětem vytvořit malé hřiště přímo v jejich pokojíčku. Klidně to může být malá dřevěná skluzavka či prolézačka. Fantazii se totiž meze nekladou.

Montessori je příjemnou metodou, která pomůže dítěti objevovat svět kolem sebe. Vyzkoušejte ji i u vás doma.


Další články