Zejména v médiích a výrocích politiků je změna klimatu velmi často skloňovaným pojmem. Vlivem těchto faktorů se pomalu ztrácí skutečná hrozba dopadu nenávratných změn vedoucích k možné ekologické krizi a veřejnost tento fakt často chápe jen jako cosi imaginárního nebo něco, co se nás zkrátka netýká. Jenže klimatická změna je tu a pociťujeme ji na vlastní kůži. Kolikrát vám bylo letos horko?
Jak moc se otepluje?
Popírači globálního oteplování argumentují, že klimatické změny probíhaly dávno před tím, než se na planetě objevil člověk. Ano, to je pravda, ale nikdy tento proces neprobíhal tak rychlým tempem jako nyní. Zemské klima je aktuálně stále teplejší. Průměrná teplota na Zemi je podle americké agentury NASA o 1,2 ˚C vyšší než před započetím průmyslové revoluce. Severní polokoule se však oteplila až o 3 °C a pokud nedojde k radikálním změnám, brzy se některá města v tropických oblastech stanou neobyvatelná.
Za změnou klimatu stojí skleníkové plyny – oxid uhličitý a metan. Kvůli jejich vysokým emisím Země přijímá více tepla než vyzařuje do vesmíru. Z tohoto důvodu je počasí stále více nevyzpytatelnější a některé jevy dosahují extrémní síly. Nejvíce skleníkových plynů se do atmosféry dostává v souvislosti s lidskou činností, a to kvůli spalování fosilních paliv či zemědělské činnosti. Eliminací těchto dvou faktorů, ale i změnou způsobu života, je možné proces globálního oteplování mírně zpomalit, zvrátit jej nelze. Je však nutné začít ihned. Podle mnohých vědců nebude do konce století život na Zemi v současné podobě možný a je třeba se adaptovat.
Hluboká adaptace
Deep Adaptation – A Map for Navigating Climate Tragedy (Hluboká adaptace: Mapa pro navigaci v klimatické tragédii) je esej anglického profesora a odborníka na udržitelný rozvoj Jema Bendella. Tento krátký akademický text je srozumitelný i pro širokou veřejnost a ihned po publikaci se pro mnohé stal jakýmsi signálem k přehodnocení způsobu vlastního života. Bendell konstatuje, že boj s oteplováním jsme již dávno prohráli a je třeba se začít připravovat na to, co přijde. Čtení to není veselé, ale drží se holých faktů, které je dobré znát.