Co je zelená energie a v čem tkví její výhoda

žárovka
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

E.ON zelená elektřina dovoluje především šetřit přírodu. Co to vlastně je zelená elektřina a jaké má výhody?

Jaké výhody mají zelené energie

Takzvaná zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů. Tento typ energie se vyrábí v solárních, větrných a vodních elektrárnách. Případně ji mohou vyrábět i energetické zdroje vyrábějící biomasu nebo bioplynové stanice.

Využívání těchto zdrojů především přispívá zejména ke snížení emisí CO2. CO2 je skleníkový plyn, který se podílí na oteplování zemského povrchu. To vede k tání ledovců, zvyšování hladiny oceánů a rozšiřování subtropických pouští.

Hlavní výhodou elektřiny z obnovitelných zdrojů je tedy eliminování zátěže pro životní prostředí. Faktem je, že zelená energie je obecně oproti té běžné dražší. Řádově vás nevyjde dráž nijak výrazně, připlatíte si desítky korun za rok, v celkovém součtu by neměla nákladovost převýšit 80 Kč za rok.

Jak dodávka ekologické energie probíhá

Samotná distribuce probíhá tak, že dodavatel energie z takto prověřených zdrojů energii v příslušném množství nakoupí a prodává ji dále. Spotřebitel však samozřejmě nemá šanci poznat, jakou energii dostal. Proto bylo nutné ustanovit funkci jakési dozorčí autority, kterou se stal operátor trhu s elektřinou. Ten udílí certifikáty deklarující, že energie skutečně pochází z takového zdroje, jak bylo určeno.

Společnost E.ON je jedním z dodavatelů ekologické elektřiny, který umí tento druh přivést až ke spotřebiteli. Již delší dobu se ostatně E.ON profiluje jako „zelená“ společnost. Primárně si pro svůj nákup vybírá české producenty. Dodávka z pohledu spotřebitele funguje zcela standardně, běžný odběratel se nemusí například bát toho, že by byla nestabilní.

Reálný rozdíl v elektrickém proudu ve vašich domácích zásuvkách v tomto směru není žádný, vše funguje obvykle. Proto navíc E.ON každému spotřebiteli sám navíc vystavuje osobní certifikát o původu odebírané energie.


Další články