Citlivá pleť: Naučte se o ni pečovat, vrátí vám to i s úroky!

citlivá pleť
Foto: Bioderma

Zima je sice ta tam, ale citlivá pleť vyžaduje důkladnou péči po celý rok. Život s ní není jednoduchý a obvykle o sobě začne dávat vědět ve chvíli, kdy to potřebujeme ze všeho nejméně. Bohužel jde o problém, který se nedá léčit, ale pouze minimalizovat projevy. Měla byste se proto řídit následujícími tipy a radami. Jsou k nezaplacení!

Suchá, nebo intolerantní pleť?

Jaký je mezi nimi rozdíl? Projevy jsou vesměs stejné: svědění, pálení, pnutí, červenání, tvorba vyrážek… zkrátka samé „příjemné“ symptomy. Majitelé citlivé kůže však mají přeci jen o něco jednodušší život než lidé s kůží intolerantní. Rozdíl je v tom, že citlivá kůže nemá stálou reaktivitu – v určitých obdobích je relativně v klidu a bez potíží. Intolerantní pokožka na určitý podnět reaguje vždy.

Citlivou pletí údajně trpí dvě třetiny populace. Studie udávají, že s citlivou pokožkou mají potíže spíše ženy, nicméně mužům se také nevyhýbá.

Co přehnané reakce způsobuje?

Faktorů, které mají na stav kůže vliv, je celá řada: venkovní vlivy (střídání prostředí s různými teplotami, vítr, mráz, UV záření), znečištěné ovzduší, složení kosmetických přípravků, nesprávná strava, případně kombinace více činitelů.

bioderma
Foto: Bioderma

Používejte kosmetiku pro citlivou pleť

Máte plnou poličku kosmetických přípravků, které pravidelně používáte? Vsadíme se, že mezi nimi najdete spoustu nevhodných produktů. Posviťte si na složení a vyřaďte všechny s obsahem alkoholu, parabenů, barviv a parfemací. Že vám téměř nic nezbylo? Nevadí – alespoň máte dobrý důvod k nákupu kvalitní kosmetiky pro citlivou pleť. 

Důkladné odlíčení je základ

Během noci pleť odpočívá a regeneruje se. Tedy za předpokladu, že na ní nenecháte nános make-upu, líčidel a nečistot. Ulehnout do postele neodlíčená je prohřešek, za který majitelka citlivé kůže zaplatí v podobě výrazného zhoršení stavu pokožky. Pokud si s odlíčením nevíte rady a nerada ztrácíte čas před zrcadlem, přizvěte si na pomoc micelární vodu. Ta si poradí se všemi druhy nečistot a zanechá obličej perfektně čistý. 

Pro citlivou pleť je jako stvořená micelární voda Sensibio H2O od Biodermy. Odstraňuje make-up, jemné částice nečistot (a to i v nižších vrstvách kůže), ale také většinu těžkých kovů. Byla testována na citlivé pokožce, respektuje kožní bariéru a neobsahuje žádné dráždivé látky.

Péči musíte přizpůsobit prostředí

Nenechávejte nic náhodě a vždy se náležitě připravte do podmínek, které vám přichystá matička příroda. V zimě se chraňte před mrazem, v létě před ostrými slunečními paprsky. Pozor si dejte také na horké koupele či pobyt v sauně nebo bazénu –  nic z toho citlivé kůží příliš nesvědčí. Někdy je zkrátka lepší, si rizikové radovánky odepřít…


Další články