Bez obalu o dřevěné podlaze: Poznejte její výhody i nevýhody

ekomplex
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vybrat podlahovou krytinu tak, aby vyhovovala všem členům domácnosti, je v dnešní době umění. A rozhodně to není proto, že by byla nabídka omezená – naopak je na výběr snad až příliš mnoho typů podlahových krytin, takže se v nich laik snadno ztratí. My jsme se zaměřili na dřevěné podlahy, které i v záplavě moderních materiálu stále patří k nejprodávanějším. Proč byste si je (ne)měli pořídit i vy? Odpovědi najdete v následujících řádcích.

Naši předci to měli mnohem jednodušší. Podlahy se kdysi dělaly pouze ze dřeva a v některých stavbách přetrvaly dodnes. Vám nezbude, než vedle sebe postavit všechny výhody a nevýhody.

Proč si dřevěnou podlahu pořídit?

Pro dřevo je charakteristická dlouhověkost. Bez ohledu na to, zda si pořídíte dřevěné plovoucí podlahy,  parkety či palubky – budete-li se o podlahu řádně starat, vydrží vám až do důchodu.

K dalším výhodám dřeva patří vysoká odolnost proti oděru a dlouhodobé uchování původního vzhledu. Za zmínku stojí také snadná údržba – stačí, když se podlaha pravidelně vysává a setře vlhkým hadrem či ošetří přípravkem určeným pro údržbu dřevěných povrchů.

Výše uvedenými pozitivy však výčet všech výhod zdaleka nekončí. Dřevěné podlahy mají velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti (podlaha příjemně hřeje), jsou antialergické, ekologické (dřevo je obnovitelný zdroj) a krásné na pohled. Když k tomu přičtete možnost renovace, jeví se jako jeden z nejlepších kandidátů.

Proč si dřevěnou podlahu nepořídit?

V rámci objektivity však musíme zmínit i některé nesporné nevýhody. Dřevěné podlahy patří k těm dražším a realizace ve větším domě se může vyšplhat na vysoké číslo.

Dalším negativem je nadměrná absorpce vlhkosti. Tato vlastnost se přispívá i k lepšímu vnitřnímu prostředí, ovšem v případě nadměrné vlhkosti dochází k tvorbě plísní.

Pokud si pořídíte dřevěnou podlahu, počítejte s tím, že bude neustále “pracovat”. Dřevo reaguje na výkyvy teplot a změny vlhkosti.

Další nevýhody pak souvisí s vlastnostmi konkrétními druhy dřeva. Vědět byste však měli například to, že podlahy z levnějších měkkých dřevin nejsou vhodné do nadměrně zatěžovaných místností.

Jak se nakonec rozhodnete, je na vás. S výběrem vám rádi poradí podlaháři Ostrava, kteří nám poskytli informace uvedené v tomto článku.


Další články