Aktuálním trendem v bytovém designu je používání příjemných a kvalitních látek

ložnice
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Když se řekne bytový design, co si představíte? My především spoustu krásných látek, které dokáží interiéru vdechnout život. Pomocí stylizace závěsů, polštářků, podsedáků, ubrusů ale i povlečení dokážete byt nebo dům jednoduše aranžovat podle svých vlastních představ. Široká škála barevných možností a vzorů dává vyniknout vaší fantazii, ale může reflektovat i aktuální roční období. Například s podzimem lze barevné pojetí interiéru ladit do oranžové, hnědé, fialové a tmavě zelené. A takto se dá kouzlit po celý rok. Nechte se inspirovat našimi tipy na látky, které dělají jen a jen radost.

Bavlněné látky

Bavlna je tradičním materiálem, který má velký potenciál pro různorodé využití. V domácnosti je vhodná především na polštářky, povlečení, ale i na závěsy a ubrusy. Na trhu je velké množství zajímavých barev a vzorů, přičemž jejich cena je přívětivá, neboť se jedná o levnější materiál, který se však příliš nesráží, je odolný proti oděru a dobře se s ním pracuje. Z těchto důvodů jsou bavlněné látky využívané i při výrobě oblečení.

Vzhledem k tomu, že šití aktuálně zažívá obrovský boom, prodejci svoji nabídku přizpůsobují poptávce. Proto vždy celkem snadno seženete bavlněné látky v tradičních šířkách s motivy, které vám budou vyhovovat. Oblíbené jsou především jednobarevné metráže a také jednoduché vzory. V okolí významných svátků je pak největší zájem například o zimní, jarní či velikonoční motivy.

Lněné látky

Len je sice hrubší než bavlna, ale není pochyb o tom, že jeho popularita stále roste. Preferují jej především ti, kteří milují klasický venkovský styl nebo hledají inspiraci v Provence. Lněné látky jsou velice pevné a odolné. Vydrží skutečně dlouho, ale mějte na paměti, že se o ně budete muset více starat. Zároveň mají větší sklon k mačkavost.

Lněné látky tak nacházejí uplatnění především pro závěsy nebo ubrusy. Oblíbené jsou opět především jednobarevné metráže, případně pak látky s venkovskými motivy. Lze je ale samozřejmě použít i v bytě v centru velkoměsta.

Gobelínové látky

Gobelínové látky představují směs různých vláken, zpravidla jde o bavlnu, akryl či polyester. Vynikají především vysokou kvalitou a dlouhou výdrží. Zároveň se nemačkají. Využití tak nacházejí jako potahy, podsedáky, polstry a nejrůznější dekorace. Na první pohled vypadají velice luxusně.

Gobelínové tkaniny mají větší gramáž, proto je jejich cena vyšší než u bavlny nebo lnu. Na druhou stranu vyžadují pouze minimální údržbu. Oblíbené jsou jak jednobarevné varianty, tak motivy s květinami či venkovskými tématy, ale i moderní geometrické vzory či sezónní náměty.

Sametové a hedvábné látky

Samet a hedvábí patří k luxusnějším a tím pádem i dražším textiliím. Přesto je lze zakoupit jako metráž. Zatímco samet, ačkoliv se původně vyráběl z hedvábí, je v dnešní době především kombinací různých kvalitních vláken, hedvábí je čistě přírodní materiál. Využití v domácnosti najdou především v dekoracích v obývacích pokojích, ale i jako luxusní povlečení. U těchto materiálů vládnou především jednotlivé barvy.

Látky pro děti a dospívající

Děti a mládež mají specifický vkus. I z tohoto ohledu je nutné při výbavě dětského pokoje přistupovat. Pro menší děti jsou vhodné látky příjemné na dotek, zároveň by měly být pestré. Hodí se jak na závěsy, tak na povlečení. U dospívající mládeže je dobré vsadit na originalitu, nicméně v takovém případě raději neexperimentuje a poraďte se při výběru se svým potomkem.

K nejčastějším volbám patří dětské látky s pohádkovými a komiksovými hrdiny či zvířaty. Pro starší to jsou abstraktnější vzory, ale i látky s motivy jejich oblíbených filmů, seriálů nebo hudebních interpretů.


Další články