Z první úrody má člověk obvykle radost a s chutí ji zkonzumuje klidně i jen tak. Jakmile se ale sklizeň začne zvětšovat, nastane problém s tím, jak ji co nejlépe využít. Způsobů, jak zpracovat úrodu, aby dlouho vydržela, je celá řada a na některé z nich se podíváme v tomto článku.
Zavařování je stará dobrá klasika
Nejběžnějším způsobem uchovávání různých plodin je zavařování. Zavařit můžete téměř cokoliv – z ovoce můžete udělat marmelády či kompoty a zeleninu lze naložit do různých nálevů. Například nakládané domácí okurky jsou oproti těm kupovaným bezkonkurenční.
Postupů zavařování existuje několik, k tomu nejjednoduššímu vám bude stačit obyčejný hrnec a několik sklenic. Již naplněné a uzavřené sklenice stačí umístit do hrnce s vodou, která by měla dosahovat zhruba do půlky výšky sklenic. Vodu zahřejte na 80-90°C a zhruba po 30 minutách sklenice vyskládejte na (ne studenou!) podložku. Ještě pořádně dotáhněte víčka a po vychlazení sklenice otočte dnem vzhůru.
Vyzkoušejte kromě sušeného ovoce také zeleninové chipsy
Dalším oblíbeným způsobem uchovávání plodin je sušení. Dříve se ovoce sušilo na kamnech, dnes je nahrazují elektrické sušičky. Nezapomeňte ale, že se při sušení nemusíte omezovat pouze na ovoce. Takové sušené zeleninové chipsy jsou výborné a navíc mnohem zdravější než běžné brambůrky.
K sušení vyberte pouze zralé a nepoškozené plody. Před samotným procesem je pečlivě omyjte, zbavte veškerých stonků a listů a nakrájejte. Čím tenčí plátky, tím rychleji bude sušení postupovat. Drobné plody, jako jsou bobule, samozřejmě krájet nemusíte. Jen nezapomeňte na pecky. Pak už stačí nakrájené plody jen rovnoměrně rozmístit na sušicí plochu a dále postupovat podle návodu vaší konkrétní sušičky. Využít můžete také troubu, kdy plody rozmístíte na plech a při teplotě 50°C necháte ovoce po dobu 4-8 hodin sušit.
Pečený čaj určitě oceníte během zimy
Méně běžným, přesto však tradičním a výborným způsobem, jak využít sklizené ovoce, je udělat z něj pečený čaj. Ten bezpochyby oceníte, jakmile přijde zima, protože vás zahřeje a navíc dodá vašemu tělu potřebné vitaminy.
Do pečeného čaje můžete dát prakticky jakékoliv ovoce. Větší plody jako jablka nakrájejte na menší kousky, bobule a menší plody můžete nechat v celku. Připravené ovoce dejte do pekáče a podle vlastních preferencí ho dochuťte cukrem, skořicí, hřebíčkem či badyánem. Vzniklou směs pečte zhruba 30 minut na 180-200°C. Po dopečení můžete přidat i trochu alkoholu, který dodá čaji specifickou chuť – například rumu, vodky, tequily či griotky. Poté směs rozdělte do sklenic a ty položte dnem vzhůru.
Pečený čaj si pak uděláte jednoduše tak, že dáte pár lžic ovocné směsi do hrníčku a zalijete ji horkou vodou. Spolu s ovocným nápojem si pak pochutnáte i na kouskách ovoce.
Zmražení zachová téměř všechny vitaminy a další živiny
Pokud hledáte takový způsob uchovávání plodů, který jim zanechá co nejvíce zdravých látek jako je třeba vitamín C, bude zmražení tou správnou volbou pro vás. Výhodou zmražení je také to, že mražené ovoce má širokou škálu využití. Můžete jej použít do různých nápojů, dezertů či ovocných knedlíků. Zkrátka prakticky k čemukoliv, k čemu lze využít i čerstvé ovoce.
Pokud nechcete, aby kousky ovoce přimrzly k sobě, dejte je zmrazit nejdříve rozprostřené na tácu či jiné podložce a až poté je umístěte do sáčku. A přestože zde hovoříme o ovoci, zamrazit samozřejmě můžete i zeleninu nebo bylinky. Zeleninu pak můžete využít třeba do polévek a bylinky jsou skvělé do studených drinků jako ledové bylinkové kostky.
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.