Když nás trápí kašel, zajdeme si k lékaři. Pokud máme problémy s chůzí, navštívíme ortopeda. V případě, že trpí naše duše, ale obvykle nezajdeme nikam. Dlouhodobé účinky deprese na lidský organismus ale nejsou nic dobrého. Deprese a úzkost se mohou stát chronickými, a to se z nich pak sami nedostanete. Nebojte se říct si o odbornou pomoc, pokud pociťujete stres a deprese dlouhodobě.
Co jsou úzkostné poruchy?
Úzkostné poruchy nebo také neurotické poruchy patří mezi duševní onemocnění, které mohou mít různé příčiny. Pocítit úzkost není nic neobvyklého, problémem nastává, když tyto pocity přetrvávají dlouhodobě. Často je zde spojení na chronický stres nebo traumatické události. Úzkostné poruchy se nejčastěji vyvíjí u lidí mezi 25. a 50. rokem, častější jsou u žen. Mezi projevy úzkostných poruch patří pocit strachu, který může být doprovázen také tělesnými projevy. Nejčastěji se jedná o bolest hlavy, bušení srdce nebo dušnost.
Kdy už se nejedná pouze o strach?
Strach pociťuje čas od času každý – koneckonců jedná se o instinkt, který našim předkům pomáhal přežít. Na tomto pocitu není nic, za co bychom se měli stydět. Strach máme před těžkou zkouškou nebo třeba když jdeme poprvé na rande. Bohužel, u některých lidí se může strach vyskytovat dlouhodobě, nesou si ho například již od dětství nebo prožitého traumatu. Takový strach pak zasahuje do jejich každodenního života a ovlivňuje jejich chování.
Dají se úzkostné poruchy vyléčit?
Dobrou zprávou je, že tento stav je léčitelný. Vzhledem k tomu, že je diagnostikován až v době, kdy už je úzkost pořádně rozjetá, bude zapotřebí pomoci odborníka. Připravte se také na to, že celý terapeutický proces bude dlouhý a možná bude třeba přivolat na pomoc i více než jednoho odborníka. Základním druhem léčby je psychoterapie. Nejčastěji se v tomto směru používá kognitivně-behaviorální metoda, díky níž pacient určí zdroj svých potíží a naučí se je řešit a napříště se vyhnout dalším poruchám.