Jakou zvolit žárovku? Je lepší sáhnout po levnější klasické, která pravděpodobně méně vydrží a spotřebuje více energie, po dražší, avšak odolnější halogenové nebo LED žárovce? Záleží na tom, kam ji pořizujete.
Kdy se vyplatí koupit tradiční žárovku
V místech, kde svítíte zřídka, se stále vyplatí sáhnout po obyčejné levnější žárovce. Jde například o sklepy, koupelny či toalety, právě tam je předpoklad, že žárovka nebude svítit dlouho. Moderní úsporné a LED žárovky také nemají rády časté zapínání, a tak i tam, kde svítíte jen nárazově, typicky v předsíni, volte běžnou žárovku.
Kdy se vyplatí úsporné a LED žárovky
V místech, kde svítíte více jak hodinu v kuse, se jednoznačně vyplatí moderní varianty osvětlení. Jedná se o takzvané úsporné žárovky a především o LED světla. Přestože se průměrná pořizovací cena LED žárovek pohybuje okolo 100 korun (což je až desetinásobek oproti běžné žárovce), finální úspora může být až kolem 350 korun ročně, pokud bereme v potaz čtyřhodinové svícení. Vynásobíte-li si tuto částku počtem svítidel v domácnosti, je zcela nesporné, kdo je vítěz.
Dalším výrazným benefitem LED osvětlení je životnost. Ta je oproti běžné žárovce až patnáctinásobně delší. Oproti té úsporné jde o dvojnásobnou délku.
Správný výběr a použití LED žárovek
Již při nákupu se podívejte, zda je na obalu uveden počet spínacích cyklů. Časté zapínání namáhá elektroniku v žárovce a ovlivňuje její životnost. Pokud je uvedena životnost 20 000 hodin a počet spínacích cyklů (period) 20 000, znamená to, že by se žárovka měla zapínat v průměru alespoň na jednu hodinu. Kvalitnější LED žárovka je však velice odolná a občasné zapínání jen na krátký okamžik samozřejmě nevadí.
Při nákupu se také zajímejte o světelný rozptyl, podle toho, kde je osvětlení umístěno, řešte výkon (optimální je 9 -12 W) a samozřejmě barvu světla. Ta je udávána v kelvinech a do domácího prostředí je ideální teplejší odstín kolem 3 000 – 4 000 K. Pro práci se hodí odstíny nad 5 000 K.