3 osvědčené léčivky, které můžete mít stále po ruce

květináč
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nemusíte mít zahradu, a přesto si můžete v domácím prostředí vypěstovat řadu léčivých bylinek, které nejenže pomáhají, ale jsou i hezké. Přinášíme vám tip na tři nenáročné léčivky, které můžete užívat čerstvé po celý rok.

Ženšen pětilistý pro dlouhověkost

Ženšen pětilistý (Gynostema) se často označuje jako antistresor nebo bylina nesmrtelnosti. Využívá se hojně v lidovém léčitelství, ale i ve farmacii. Bylinka podporuje imunitu, psychiku, fyzickou kondici, pomáhá udržovat krevní tlak v normálu, snižuje cholesterol i hladinu cukru v krvi a podporuje trávení. Dá se také použít jako podpůrný prostředek pro lepší usínání.

Pěstování ženšenu pětilistého je velmi jednoduché. Množí se semínky, ale zakoření i v případě, že uříznete malou větvičku a necháte ji pustit kořínky ve vodě. Přes zimu můžete ženšen nechat na zahradě, protože je mrazuvzdorný, ale v případě tuhé zimy jej raději zakryjte. Doma se mu dobře daří v květináči.

ženšen
Ženšen. Foto: Pixabay

V domácnosti nejlépe využijete listy ženšenu, které se dají konzumovat čerstvé. Další možností je uvaření zeleného čaje z listů, který je velmi chutný a vysloužil si přezdívku „čaj dlouhého života“. Lístky můžete také usušit.

Rýmovník citrusový do každé domácnosti

Ještě před pár lety neznámá léčivka je v současnosti doslova hitem. Rýmovník (nebo také molici) dnes koupíte i v hypermarketech, a tak nemusíte pracně shánět odřezky od známých nebo od bylinkářů. Skvělé na tom je, že popularita této bylinky není žádnou uměle vyvolanou marketingovou horečkou, rýmovník je opravdu výbornou bylinkou, obzvláště pak v zimě.

Pokud vás trápí dýchací potíže a rýma, rýmovník se rychle stane vaším domácím parťákem. Stačí mít bylinku v místnosti, kde spíte, postavenou na parapetu a po celou noc budete vdechovat její jemné aroma, které uvolňuje ucpaný nos a pomáhá namáhaným průduškám. Při silné rýmě můžete utržený lístek promnout mezi prsty a aroma přímo inhalovat. Rýmovník ale pomáhá i na trávení, a tak je také vhodný k přípravě čaje.

Pěstování rýmovníku je snadné. Nejlépe se množí řízkováním. Kořínky rostlina rychle pustí ve vodě, odkud ji následně přesadíte do substrátu. Květináč umístěte za okno a v případě potřeby rýmovník podepřete tyčkou, abyste podpořili jeho růst. Rostlinu zalévejte pravidelně, ale pozor na přelití.

rýmovník
Rýmovník. Foto: Homeandlife.cz

Bakopa drobnolistá pro lepší paměť

Bakopa je známá pro své sedativní účinky jako bylina jogínů, kteří ji používají při meditaci. Látky obsažené v této rostlině však také pozitivně působí na paměť a zpomalují stárnutí. Zároveň působí jako antistresor. Díky těmto účinkům si bakopa našla oblibu mezi studenty i mezi staršími lidmi. V lékařství je využívána jako podpůrný prostředek při léčbě Alzheimerovy choroby.

Bakopa se nejčastěji užívá ve formě tinktur, které můžete zakoupit v lékárně. Chcete-li si ji vypěstovat doma, můžete ji užívat v klidu syrovou a nebo sušenou. Rostlině se bude dobře dařit v květináči, pokud ji budete hodně zalévat, sprchovat a hnojit.

bakopa
Bakopa drobnolistá. Foto: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články