Vyšívané vánoční dekorace na štědrovečerní tabuli potěší malé i velké

vyšívání
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

S blížícími se Vánocemi zdobíme domácnosti příjemnými adventními dekoracemi, které propůjčují interiéru na toto kouzelné období sváteční atmosféru. Ať už jsou to věnce, jmelí, či ozdoby, těší jak ty nejmenší, kteří se nemohou dočkat Ježíška, tak dospělé. Nejvíce však dělají radost dekorace, které si dokážeme vyrobit sami. Kreativitě se meze nekladou. Někdy si vystačíte s nůžkami, papírem a lepidlem, jindy je zapotřebí mnohem více, ale o to jsou dekorace trvalejší a není problém je každoročně využívat. Typickým příkladem je vyšívání. Jak lze tuto kreativní činnost využít na Vánoce?

Vyšívaná adventní tabule

Co si lze pomocí vyšívání vytvořit na vánoční stůl? Nemusíte zůstat jen u ubrusu nebo prostírání. Krásné jsou i vyšívané běhouny nebo dečky. Dobrým tipem je také vytvoření dekorativního nebo praktického předmětu jako dárku pod stromeček pro rodinu či přátele.

Jestliže jste ve vyšívání začátečníci, určitě si nejprve nacvičte vzor na nečisto. Jakmile si natrénujete vámi vybraný motiv, můžete se pustit do práce. Dle typu vzoru volte vhodný steh. Mezi nejoblíbenější stehy patří:

  • křížový steh,
  • zadní steh,
  • dělený zadní steh,
  • stonkový steh,
  • francouzský uzel,
  • cihlový steh,
  • saténový steh,
  • rybí kost.

Výběr stehu je samozřejmě důležitý s ohledem na motiv a jejich kombinací vznikají ta nejkrásnější díla. Vyšívat můžete ručně pomocí rámečku. Abyste nemuseli proces výměny nitě opakovat při každé změně barvy, můžete mít navlečeno více jehel. Výrazně si tak ulehčíte práci a ušetříte čas. Beztak ale doporučujeme zakoupit navlékátko.

vánoce
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Efektivně a rychle pomocí vyšívacího stroje

Pro efektivnější vyšívání větších ploch je vhodné využít vyšívací stroj. V této kategorii vynikají vyšívací stroje Brother, jejichž pomocí si usnadníte mnoho práce. Přístroje jsou ideální pro aplikaci různých výšivek a monogramů, jsou k nim k dispozici vyšívací formáty, které si lze vytvořit nebo dokoupit. S dostatečně velkým LCD je práce přehledná a švadlenky jistě ocení i funkci automatického odstřihu a další praktické vychytávky, jako je automatický navlékač jehly nebo mimořádně jasné osvícení šicí plochy.

Software pro vyšívání nejen pro profesionály

Věnujete-li se, či se chcete věnovat vyšívání profesionálně a nebo třeba jde o váš velký koníček, pak pro vás máme skvělý tip. Software pro vyšívání představuje unikátní nástroj k tvorbě všemožných motivů. Pro šicí stroje Brother s USB portem není problém motiv aplikovat přímo na plátno. Vykouzlíte tak skvělé (nejen) vánoční motivy a potěšíte sebe i své blízké.

Vyšívání je příjemná kreativní činnost, která dokáže zabavit v každém věku a v každém ročním období. Během adventu má ale své zvláštní kouzlo.


Další články