Sklerotizace křečových žil – nejen estetický zákrok

Křečové žíly
Foto: Marco Verch, CC BY 2.0, Flickr

Křečové žíly, odborně varixy, je poměrně dobře známé onemocnění, které se projevuje viditelnými modrými nebo fialovými deformovanými žílami vystupujícími na povrch kůže. Nejčastěji jsou postiženy dolní končetiny. Léčba spočívá v laserové terapii, sklerotizaci, případně se mohou větší varixy chirurgicky odstranit.

Proč křečové žíly vznikají

Podle odborníků se jedná o klasickou civilizační chorobu, která postihuje zejména ženy ve vyspělých státech. Příčiny vzniku jsou různé. Často hraje hlavní roli dědičnost, ale vznik varixů lze spojovat i s nedostatkem pohybu, kouřením, obezitou, nošením bot na podpatku, nedostatkem vlákniny, případně vzájemnou kombinací těchto faktorů. Rizikové je také těhotenství, které může vznik křečových žil urychlit.

Z fyziologického hlediska se varixy vyvinou v případě, že dotčené žíly špatně fungují. Ty totiž mají za úkol vracet krev z tkání do srdce a právě zejména na nohou musí fungovat proti gravitaci. K tomu jim pomáhají chlopně, ale jakmile se žilní stěny začnou roztahovat, a to často v souvislosti s výše uvedených příčin, ztrácí pružnost. Chlopně přestanou doléhat a krev se začne uvnitř žíly hromadit. Výsledkem je viditelný otok, tedy křečová žíla.

První projevy křečových žil

Varixy se o slovo hlásí nenápadně v podobě takzvaných metliček, což jsou drobné, ale viditelné červené či fialové žilky. Není však pravidlem, že se z nich ve všech případech vyvinou křečové žíly. Nicméně nelze je podceňovat, kromě křečových žil mohou vést k dalším žilním onemocněním, jako je třeba trombóza. Odstranění metliček je poměrně jednoduché a kromě estetického hlediska jej lze v souvislosti s možnými budoucími komplikacemi zvažovat jako preventivní zákrok.

Odstranění křečových žil

Varixy lze v současné době poměrně dobře léčit. O vhodnosti postupu ale vždy rozhoduje lékař na základě ultrazvukového vyšetření žil. Nejjednodušší a bezbolestnou metodu představuje laserové odstranění dotčených žil, které je možné ale pouze v případě drobných metličkových žilek. Pro rozvinutější varixy je nutné přistoupit k jejich sklerotizaci, nicméně i v tomto případě jsou lékaři omezeni jejich velikostí, obvykle se udává velikost křečové žíly do 1 centimetru. V případě velkých křečových žil je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku.

Sklerotizace křečových žil

Pacienti s varixy nejčastěji podstupují takzvanou sklerotizaci, což je zákrok spočívající ve vstřiku speciální látky do postižené žíly. Ta se vlivem látky uzavře, přemění na vazivo a zcela se vstřebá. Oproti chirurgickému zákroku se jedná o méně invazivní metodu, která nevyžaduje pobyt v nemocnici ani pracovní neschopnost. Jediným větším omezením je nutnost nošení kompresních punčoch po dobu 2-3 týdnů po sklerotizaci, ostatní rady vám poskytne lékař. Většinou se totiž nedoporučuje sportovat či nohy jinak namáhat a vhodné není ani létání či pobyt v sauně. Naopak krátká procházka rekonvalescenci významně prospívá.

Křečové žíly
Po sklerotizaci je nutné nosit kompresní punčochy. Foto: Marco Verch, CC BY 2.0, Flickr

Samotná sklerotizace křečových žil je velmi rychlý zákrok, trvá totiž jen zhruba 30 minut. Výsledky se následně projeví v řádu několika týdnů až měsíců, a to podle velikosti léčených žilek nebo žil. Někdy je nutné sklerotizaci opakovat. O tom rozhoduje lékař při běžné kontrole, která se odehrává zpravidla 6 – 8 týdnů po zákroku.

Jak poznám, že je sklerotizace pro mě vhodná?

Trápí-li vás křečové žíly, určitě svůj stav konzultujte s lékařem, který musí o léčbě rozhodnout na základě výsledků komplexního vyšetření ve specializované žilní poradně. Následně vám doporučí vhodný léčebný postup, kterým může být právě sklerotizace.

Zdroj informací: www.skincareliberec.cz


Další články