Průvodce rostlinnými oleji a másly a jejich využití v péči o pleť a tělo

tělové máslo
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Při péči o pleť a tělo můžete narazit na množství všelijakých rostlinných másel a olejů. Bambucké máslo, kakaové, mandlové – všechny názvy znějí krásně, ale jaké mají ve skutečnosti účinky? Na které problémy a typy pokožky se jednotlivá másla hodí? Na tyto otázky si dnes odpovíme.

Bambucké máslo je nejvšestrannějším pomocníkem

Bambucké máslo se získává z ořechů stromu máslovníku afrického a je snad nejvšestrannějším kosmetickým pomocníkem. Obsahuje řadu prospěšných látek, dodává pleti elasticitu, zmírňuje drobné nedokonalosti, zpomaluje tvorbu vrásek, má protizánětlivé účinky, chrání pleť před slunečním zářením a spoustu dalšího.

Bambucké máslo se hodí na všechny typy pleti a představuje skvělý základ, pokud byste se rozhodli vyzkoušet olejovou péči. Můžete ho najít v poměrně velkém množství kosmetických přípravků, avšak nejprospěšnější je ve své čisté formě, stejně jako všechna ostatní másla. Kromě pleti ho můžete vyzkoušet v malém množství také na vlasy nebo na urychlení hojení drobných ranek.

Kakaové máslo je perfektní na suchou a zralou pleť

Kakaové máslo se získává z kakaových bobů, stejně jako vaše oblíbená čokoláda. Po kakau také příjemně voní. Obsahuje velkou škálu antioxidantů, tuků a také vitamin E. Mezi jeho hlavní účinky patří vyhlazení vrásek, zvláčnění, obnova kožní tkáně, ochrana před sluncem a další.

Je vhodné především pro suchou a zralou pleť, kterou krásně zvláční. Na rozdíl od bambuckého másla není tak snadné ho v běžné kosmetice najít. Kakaové máslo se řadí mezi luxusnější ingredience a většinou se tak nachází v dražších produktech. Díky své příjemné vůni je vhodné také pro použití do vlasů a vyzkoušet ho můžete třeba i na masáž. Využít se však dá dokonce i v kuchyni.

Mandlový olej vyživuje a regeneruje

Mandlový olej má silné regenerační a vyživující účinky. Hodí se na všechny typy pleti, avšak stejně jako kakaové máslo je nejvhodnější na tu suchou a zralou. Velmi dobře účinkuje a změkčuje ztvrdlou pokožku třeba na rukou či nohou. Také pomáhá předcházet vzniku strií, takže ho můžete použít i na těhotenské bříško.

Jojobový olej je nejvhodnější na mastnou a aknózní pleť

Jojobový olej se získává ze semen rostliny jojoby kalifornské. Stejně jako všechny oleje a másla obsahuje řadu prospěšných složek. Mezi jeho účinky patří především zklidnění pokožky, podpora hojení, antibakteriální a protizánětlivé účinky, vyrovnání přirozené tvorby mazu a další.

Použít ho můžete na všechny typy pleti, díky svým účinkům ale nejvíce prospěje mastné či aknózní. Co se týče dalšího využití kromě pleti, je perfektní na podporu růstu vlasů.

Další oleje a kontroverzní kokosové máslo

Rostlinných másel a olejů, které se v kosmetice využívají, je celá řada a jen stěží bychom je dokázali pokrýt všechny. Výše zmíněné patří k těm nejčastějším. Poměrně často se však můžete setkat třeba ještě s olivovým olejem, který je vhodný na citlivou pleť a perfektně účinkuje také na vlasy. Dalším všestranným pomocníkem kromě bambuckého másla je pak ricinový olej, který ocení především suchá pleť, avšak nejen ta. Na aknózní pleť skvěle pomáhá konopný olej, který brání ucpávání pórů a vzniku pupínků.

Poněkud kontroverzním se v poslední době stal kokosový olej, většinou se však jedná o pouhé mýty. Kokosový olej pleti ve většině případů velmi prospívá – hydratuje ji, zjemňuje a také vyživuje. Jen není vždy úplně vhodný na aknózní pleť, jelikož může zhoršit tvorbu pupínků.

O Autorovi:
ikona

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články