Zahrada plná palem a čišící exotikou už není výsadou pouze exotických zemí. Díky postupnému oteplování a mrazuvzdorným vlastnostem některých rostlin si můžete vytvořit tropický ráj i před svým domem u nás v České republice. Stačí jen vědět, jak na to, a jaké druhy rostlin zvolit.
Žumara ztepilá je zvyklá i na himalájské mrazy
Tato palma, známá také pod svým latinským názvem Trachycarpus fortunei, je původem z Himalájí. Díky tomu je zvyklá i na teploty hluboko pod bodem mrazu, takže ji česká zima nijak zvlášť nerozhodí. Je však třeba dávat pozor na přemokření půdy, kvůli kterému mnoho palem během zimy uhnívá.
Žumara běžně dorůstá výšky zhruba 3-6 metrů a šířky asi 1-2 metrů. Její kmen je pokrytý dlouhými vlákny a listy jsou velké a lesklé. V období od června do července vykvétá převislými žlutými květy. Díky tomu všemu působí velmi dekorativně, což z ní ve spojitosti s její velkou odolností činí perfektní palmu do vaší zahrady.
Náročností i vzhledem podobnou palmou je pak Trachycarpus wagnerianus, která se liší menšími rozměry a tužšími listy. Stejně jako předchozí rostlina i tato žlutě kvete, ale již o něco dříve – v období od května do června.
Palma trpasličí bývá o něco menší, ale roste pomalu
Sabal minor je další z nejodolnějších palem na světě. Pochází z jihovýchodní části USA, kde se taktéž běžně potýká s mrazy. Stejně jako žumara i všechny ostatní druhy palem je ale náchylná na přemokření, které je nebezpečnější než samotná teplota.
Palma trpasličí dorůstá výšky zhruba 3-5 metrů, často ovšem nedosáhne ani těch. Její vějířovité listy mají sytě zelenou až modrozelenou barvu, která je tím výraznější, čím víc slunečního světla se rostlině dostává. Má žluté nebo bílé květy, ze kterých se později stávají tmavé plody.
Podobnou palmou pocházející ze stejné oblasti je Rhapidophyllum hystrix, která ve volné přírodě roste už spíše vzácně. Dorůstá výšky 2-3 metrů a snadno odnožuje, čímž vytváří keřovité shluky. Jak tato palma, tak i Salba minor rostou velmi pomalu, takže pokud toužíte po veliké palmě, doporučujeme spíše zmíněné žumary, které rostou rychleji.
Rostliny, které nejsou palmy, ale vypadají jako palmy
Další možnost, jak dodat své zahradě exotický nádech, představují rostliny, které jako palmy vypadají, i když jimi ve skutečnosti nejsou. Takovými rostlinami jsou třeba juky, které na pohled skutečně vypadají jako palmy. Z botanického hlediska ale patří do čeledi chřestovitých, stejně jako třeba hyacint nebo chřest. Druhů juk existuje celá řada a liší se od sebe vzrůstem i barvou listů. Některé mají listy zelené, další bíle či žlutě pruhované. Vysázením různých druhů juk tak můžete zahradě přidat na rozmanitosti.
Palmy je lepší sázet do svahu a během největších mrazů je chránit
A jak vlastně na samotné pěstování? Nejvhodnější je zasadit palmy do svahu, nebo půdu pod nimi opatřit alespoň drenážní vrstvou. To z toho důvodu, aby přebytečná voda odtékala pryč a kořeny rostlin nezačaly uhnívat. Během zimy, obzvlášť když mají přijít velké mrazy, je lepší rostliny chránit zabalením do textilie či folie. Tyto zábaly však nesmí být dlouhodobé, jinak by palmy mohly začít plesnivět. Vždy je vhodnější sledovat předpověď a volit adekvátní ochranu podle očekávaných teplot. Záleží však samozřejmě i na konkrétním druhu rostliny.
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.