Nechybí vám v dílně nic důležitého?

dílna
Zdroj obrázku: Tijana Simic / Shutterstock.com

Mít v domě malou dílnu je opravdu skvělá věc. Každý potřebuje občas něco opravit nebo upravit a v prostoru, kde máte vše potřebné, se to provádí mnohem snadněji než na koleni na sedačce v obýváku nebo u kuchyňského stolu. Mít pracovní prostor ale není všechno, stejně důležité je vybavení dílny v podobě nářadí a nástrojů. Kromě těch klasických jako jsou šroubováky nebo sada klíčů. Co třeba takový kompresor?

Proč mít doma kompresor?

Kompresor využije doslova každá domácnost, tím spíše pokud se jedná o rodinný dům s garáží nebo zahradou. Všude tam se kompresor rozhodně hodí. Oceníte jej v okamžiku, kdy budete chtít dofouknout kola, dětem míč, anebo třeba lehátko na zahradu. Tím ale využití kompresory rozhodně nekončí. Zmínit můžeme stříkací pistole pro postřik stromů a řadu dalších typů pneumatického nářadí a náčiní.

Jaké kompresory jsou k mání?

Obecně se kompresory dělí na pístové a šroubové. Pokud míříte vysoko a chcete opravdu nekompromisní kvalitu a výkon (který je ovšem vhodný spíše pro profesionální provozy), pak je na místě volit šroubové kompresory. Kromě jejich vysokého výkonu stojí za zmínku i tichý chod a absence rázů. Jestliže vaše dílna snese označení poloprofesionální, pak je to pro vás správná volba.

Druhou možností, vhodnou pro standardní domácí použití, jsou kompresory pístové. I mezi nimi samozřejmě existují rozdíly. Tím hlavním je to, zda kompresor obsahuje zásobník (tzv. vzdušník). Kompresory bez vzdušníku lze doporučit pouze pro občasné použití typu nafukování míčů. Pro dílenské použití již bude třeba použít právě kompresory výkonnější.

Co se může také hodit?

Při přemýšlení co dalšího se může hodit do garáže, lze narazit i na zvedáky. Nevyužije je samozřejmě každý, jedná se o zařízení vhodné pro opravdové nadšence do aut, kteří se o své plechové miláčky starají kompletně sami a potřebují se dostat i k jejich spodním částem.

V menších soukromých garážích nachází uplatnění především skladnější nůžkové zvedáky. Pokud je k dispozici více místa, lze ale uvažovat i o pořízení zvedáků sloupových.


Další články