Akné se projevuje především v období dospívání, může se však objevit i v pozdějším věku. Nepříjemné puchýřky pak nejsou jen estetickým problémem, ale způsobují obtěžující diskomfort. Problémům s akné v dospělosti se věnuje estetická dermatologie a naštěstí nejde o neřešitelnou obtíž.
Proč se tvoří akné a jak se projevuje
Nejčastěji za ním stojí hormonální změny, což je právě důvod, proč se objevuje v pubertě. Nezanedbatelným faktorem jsou ale i genetické predispozice, dále pak špatná životospráva spojená s nedostatečnou hygienou kůže. Akné se následně ukáže v podobě zanícených pupínků, po kterých mohou zůstat drobné jizvy a někdy i pigmentové skvrny. Na vině jsou mazové žlázy a jejich zvýšená činnost. Maz se pak nadbytečně ukládá pod kůži a akné je na světě. Pupínky si obyčejně spojujeme s obličejem. Problém se však může vyskytnout i v oblasti krku, na zádech či pažích.
Jak je to s léčbou akné
Začít byste měli samoléčbou v podobě kosmetických přípravků, kterých je na trhu spousta. Pomoci mohou i bylinky jako je heřmánek, měsíček nebo řebříček.
Při dlouhodobých obtížích je vhodné oslovit odborníka, kterým je dermatolog. Léčba akné bývá individuální s ohledem na rozsáhlost a závažnost onemocnění. Svoji roli také hraje věk a další faktory, jako je zaměstnání a podobně. Je-li zdrojem akné špatná životospráva nebo hygiena, je nasnadě změnit životní styl, nicméně takových případů je málo. Většinou jsou na vině hormony či dědičnost.
Odborník nejčastěji stanoví terapii, která je kombinací několika metod. Jedná se o dezinfekční a hojivé přípravky, léky a procedury, mezi které se řadí chemický peeling, mikrojehličkování či další zákroky. Právě na tyto možnosti se zaměříme.
Léčba laserem
V mnoha případech je léčba akné jakýmsi bojem s větrnými mlýny. Pokud se vřídky opakovaně vrací, lze podstoupit laserovou léčbu. Jde o nebolestivý zákrok, kdy laserové sondy pronikají bod po bodu do kůže, přičemž startují proces kožní regenerace a tvorby kolagenu. Jde o rychlý proces s dlouhodobým účinkem, avšak v počátečních fázích léčby je nutné jej opakovat.
Chemický peeling
Tato technika představuje aplikaci jedné nebo více AHA kyselin, což jsou látky běžně se vyskytující v ovoci, zelenině, ale i v dalších potravinách. Jejich blahodárné účinky obnovují tvorbu kožních buněk, vyhlazují nerovnosti a hlavně odstraňují nepěkné projevy akné. Jedná se o velmi efektivní metodu s dlouhým účinkem, po čase je ale třeba proceduru znovu opakovat.
Injekční léčba
Injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové odstraňují projevy stárnutí a dokáží odstraňovat jizvy po akné. Dotčená pokožka je hladká a akné nemá šanci. Tato terapie se využívá zejména v boji se zubem času, kdy pacientka nebo pacient požaduje omlazení pokožky.
Plazmaterapie
Opět se jedná o miniinvazivní zákrok pro zlepšení stavu pokožky, jehož doprovodným projevem je také eliminace akné.
Laserové ošetření pleti – Frakční CO2 rejuvenace
Trápí-li vás skvrny po akné nebo pigmentové skvrny, lze přistoupit k ošetření, jehož cílem je opět zkvalitnění pokožky. Tento typ laseru, kterému se říká frakční, zasahuje pouze horní vrstvy kůže a stimuluje tvorbu kolagenu. Hluboké vrstvy kůže zůstávají neporušené.
Mezoterapie
Pod tímto názvem se skrývá mikrojehličkování. Unikátní procedura obnovuje tvorbu elastinu a kolagenu. Tím se pokožka pěkně regeneruje a vypadá mladší a hladší. Samotný zákrok probíhá tak, že jehličky lehce naruší pokožku, čímž se nastartuje její regenerace.
V článku jsme nastínili možnosti, jak se zbavit akné. V případě, že selžou dostupné metody, obraťte se na specialistu, který vám pomůže s léčbou. Zdravá pokožka zvedá sebevědomí a lépe odolává projevům stárnutí.