Hoď po mně sikovky a podrž flexu! Slovník kutilské hantýrky není žádná věda

dílna
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nahlédnout občas do dílny neuškodí. Co by v takovém svatostánku nemělo chybět? Rozhodně nářadí! Ale jaké? Přinášíme vám jednoduchý přehled hantýrky, které údajně rozumí jen drsní chlapi. Ukažte jim, že se vyznáte i vy, protože v tom není žádná věda. Přinášíme přehled základní kutilský slang.

Binder nebo také fašeta – Plastová stahovací páska, kterou znají všichni.

Flexa – Tady není třeba hledat žádné záhady. Jedná se o úhlovou brusku.

Francouzák – Hovorové označení francouzského klíče zavání lecčím, ale věřte, že když po vás někdo bude v dílně požadovat francouzák, chce klíč na matice, jehož velikost lze nastavovat dle potřeby.

Gumicuk – Pod tímto podivným názvem se skrývá jednoduché pružné lano nebo lanko, které má háčky na konci tak, aby šel pěkně upevnit náklad proti posuvu. Používá se i v kufrech osobních vozů.

Johansonky – Tady už jde o trošku vyšší ligu. Podle vynálezce Johanssona se nazývá sada vysoce přesných měrek, často je poznáte podle označení Gage block. Jak vypadají se můžete podívat třeba na stránce meridla.cz- koncové měrky.

Kalibry – Pomůcky pro přesné měření a kalibraci. Zde opět více informací najdete na meridla.cz.

Majzlík – Jedná se o malý univerzální sekáček, který nechybí snad v žádné dílně.

Sikovky – Když na vás někdo zavolá, že chce podat sikovky, sáhněte po instalatérských kleštích vhodných na trubky a matice. Poznáte je tak, že jsou o něco větší než klasické kleště.

Šropák – Tak to je prosím hoblík.

Šuplera – Posuvné měřítko na zjišťování malých velikostí. Někdy je i digitální.

Vercajk – A nakonec jedno slovíčko, které se hodí vždycky. Vercajk je totiž jakékoliv nářadí. Někdy se lze setkat i s německým výrazem forichtung.

Řemeslnická hantýrka samozřejmě obsahuje daleko více zvláštních výrazů, nelze je ale všechny pojmout, a pokud zrovna nejste od fochu (tj. z oboru), znát je zcela jistě není třeba. Některé výrazy se navíc liší region od regionu. A teď už vzhůru do práce.

Tip: Potřebujete doplnit vybavení ve své dílně? Veškerý vercajk do dílny seženete na Boukal.cz.
O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články