Ještěd – oblíbený cíl návštěvníků Liberce

ještěd
Foto: Homeandlife.cz

Hora Ještěd je oblíbeným cílem turistů z celé republiky nejen pro krásnou vyhlídku do širokého okolí, ale také díky hotelu s restaurací a vysílačem. Stavba má tvar hyperboloidu, který plynule navazuje na tvar hory a špička vysílače symbolicky vrchol ukončuje. Futuristický tvar budovy byl navržen v šedesátých letech minulého století a projekt byl dokončen v roce 1973. Mnohým připomíná raketu nebo budovy ze sci-fi filmů.

Vzhůru na vrchol

Vrchol je vysoký 1012 m, ale je jednoduše přístupný po silnici z Liberce. První parkoviště je asi 500 metrů chůze pod vrcholem. Toto parkoviště doporučuji, protože parkování přímo na vrcholu je kapacitně omezené a vjezd je regulován světelnou signalizací. Navíc procházka k vrcholu naskýtá za pěkného počasí hezký pohled na daleké obzory, ale také na část křemencové hory se svým typicky světlým kamením, které je vidět všude mezi zelení. Dobrodružnější variantou dobití vrcholu je cesta lanovkou z libereckého Ski areálu pod Ještědem. Příznivci pěší turistiky mohou na horu dojít po jedné ze dvou naučných stezek.

výhled z ještědu
Foto: Homeandlife.cz

Liberec jako na dlani

Na vrcholu je také kříž, který byl vztyčen v roce 1990 a navazuje na dlouholetou tradici křížů na Ještědu, která byla přerušena pouze během komunistického režimu. Při pěkném počasí můžete spatřit nedaleký Liberec, ale také vrcholky Krkonoš nebo dokonce Prahu. Před častým silným větrem se můžete schovat v restauraci s výhledem a občerstvením.

V zimě je pak vidět krásně zasněžená krajina. Během adventu můžete vyrazit na liberecké vánoční trhy nebo se z dětmi pobavit v centru Babylon. Také nesmíte vynechat místní zoo se slavnými bílými tygry.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru