reklamní prostor


Ještěd – oblíbený cíl návštěvníků Liberce

ještěd
Foto: Archiv Homeandlife.cz

Hora Ještěd je oblíbeným cílem turistů z celé republiky nejen pro krásnou vyhlídku do širokého okolí, ale také díky hotelu s restaurací a vysílačem. Stavba má tvar hyperboloidu, který plynule navazuje na tvar hory a špička vysílače symbolicky vrchol ukončuje. Futuristický tvar budovy byl navržen v šedesátých letech minulého století a projekt byl dokončen v roce 1973. Mnohým připomíná raketu nebo budovy ze sci-fi filmů.


Vzhůru na vrchol

Vrchol je vysoký 1012 m, ale je jednoduše přístupný po silnici z Liberce. První parkoviště je asi 500 metrů chůze pod vrcholem. Toto parkoviště doporučuji, protože parkování přímo na vrcholu je kapacitně omezené a vjezd je regulován světelnou signalizací. Navíc procházka k vrcholu naskýtá za pěkného počasí hezký pohled na daleké obzory, ale také na část křemencové hory se svým typicky světlým kamením, které je vidět všude mezi zelení. Dobrodružnější variantou dobití vrcholu je cesta lanovkou z libereckého Ski areálu pod Ještědem. Příznivci pěší turistiky mohou na horu dojít po jedné ze dvou naučných stezek.

výhled z ještědu
Foto: Archiv Homeandlife.cz

Liberec jako na dlani

Na vrcholu je také kříž, který byl vztyčen v roce 1990 a navazuje na dlouholetou tradici křížů na Ještědu, která byla přerušena pouze během komunistického režimu. Při pěkném počasí můžete spatřit nedaleký Liberec, ale také vrcholky Krkonoš nebo dokonce Prahu. Před častým silným větrem se můžete schovat v restauraci s výhledem a občerstvením.


Další články