Je třeba žehlit různé typy materiálů odlišným způsobem? Ano i ne. Jak je to možné, vysvětlíme v následujícím článku.
Žehlit či nežehlit?
V porovnání s relativně nedávnou minulostí, kdy byly na trhu pouze klasické suché žehličky, je dnes žehlení hračka. Moderní napařovací žehličky jsou pro tkaniny šetrnější, avšak stále je nutné dodržovat určitá pravidla. Především je potřeba sledovat pokyny na štítku tkaniny, kde může být uvedeno, zda lze látku žehlit, případně zda je tato činnost možná pouze za nízké či střední teploty nebo je dovolena i vysoká teplota.
Jde o tyto symboly (čím více teček, tím vyšší teplota):
Vzácně se lze setkat se symboly žehličky s přeškrtnutou párou, což znamená zákaz napařování.
Jak na citlivé materiály
Některé materiály vyžadují zvláštní péči při žehlení. Samet žehlete rubovou stranou po vláknu přes další látku nebo přes ručník. Přes froté ručník žehlete i manšestr, úplet, flitry a vyšívané tkaniny. Stejně tak je vhodné opatrně přes tkaninu a pouze pokládáním žehlit vlnu. Když už byste chtěli žehlit krep, pak po vláknu a na nízkou teplotu. Hedvábí a další jemné tkaniny také snesou jen nízkou teplotu a pouze ve vlhkém stavu.
Košile: První liga v žehlení
Vysokou školu žehlení ovšem představují košile. Jejich materiály sice nejsou nikterak problematické, ovšem množství záhybů znesnadňuje péči o ně. Práci vám může usnadnit napařovač oděvů, ale žehlíte-li velké množství tohoto druhu oděvu, pak optimální volbu představuje parní generátor s funkcí vertikálního žehlení. Košile pak ani není nutné sundávat z ramínka.
S parním generátorem nemusíte řešit druh materiálu
Parní generátor ale usnadní žehlení všeobecně. Nejenže tuto neoblíbenou činnost zvládnete mnohem rychleji, ale díky high-tech technologii, která je vůči materiálům mnohem šetrnější, bude výsledný efekt ještě dokonalejší. Některé modely, jako třeba parní generátor Bran, mají dokonce intuitivní nastavení s ohledem na daný materiál, tudíž vůbec nepotřebujete znát, jak je potřeba dané tkaniny žehlit.