Jak zazimovat pergolu? Úklid nepodceňujte

pergola
Foto: Domky Delta

S příchodem babího léta máme stále menší potřebu pobývat venku, na terase nebo pod pergolou, kde nám je zima, zvláště pokud posedáváme a odpočíváme. Pokud nevyužíváte pergolu nebo altán v zimě v kombinaci s ohřívadlem, je potřeba ji zazimovat. Jakých kroků se držet, abyste na nic nezapomněli?

Ukliďte polstrování a látky

Polstrování z lavic, židlí a houpaček se musí očistit a uklidit. Nenechávejte je venku, protože mohou navlhnout a zplesnivět. Polstry a polštáře očistěte, ideálně vlhkým hadříkem s troškou saponátu, pokud je možné je vyprat a poté důkladně usušit, udělejte to. Polštáře pak uschovejte na vhodném místě pro další sezónu. 

Schovejte květiny a dekorace

Rostlinky, které jste pěstovali v květináčích a truhlících, postupně stáhněte do tepla. Nejprve je umístěte na teplejší verandu nebo chodbu a až pak na nejteplejší místo, kam ho chcete umístit. Květiny zastříhněte a postupně jim ubírejte zálivku. Jednoletky zlikvidujte a prázdné nádoby po nich umyjte, poté uložte na suché místo, třeba do sklepa nebo garáže, případně do zahradního domku. Odstraňte dekorace, které by se mohly vlhkem či mrazem poškodit. Další sezónu můžete svou zahradu upravit podle galerie – pergoly inspirace.

Schovejte nábytek a další příslušenství

Zahradní pergoly také obsahují nábytek, ten budete uklízet mezi posledními věcmi. Nábytek očistěte a zkontrolujte jeho neporušenost. Drobné vady případně opravte. Kovové spoje dřevěného nábytku utáhněte. Dřevěný nábytek můžete také namořit a ošetřit ochranným olejem. Pokud nemáte příležitost uklidit zahradní nábytek jinam, zvyšte jej na několik cihel (aby nebyl v kontaktu s podlahou) a zakryjte jej ochrannou plachtou. Pozornosti by neměly uniknout ani další větší tělesa, jako je například gril, který byste měli dúkladně vyčistit a taktéž uložit.

Ukliďte podlahu

Za závěr toho všeho ukliďte podlahu. Možná máte pocit, že zametat a mýt venkovní plochu není úplně efektivní. Nicméně pokud máte podlahu dřevěnou, usazenou špínou může zajít a jakýkoli povrch ztrácí na kvalitě, pokud se pravidelně neudržuje. Cihlovou nebo obloženou podlahu můžete stáhnout proudem vody ze zahradní hadice.  


Další články