Jak v zimě pomoci drobnému ptactvu

sýkora koňadra
Sýkora koňadra si pochutnává na lojové kouli. Foto: Home&Life

Malí zpěvní ptáci žijící na našem území neodlétají do teplých krajin a zatímco si lidé užívají hojnosti podzimu ve svých domovech, ptactvo se má co ohánět s obstaráváním potravy i hledáním skrýše před mrazem. Přitom jim můžeme jednoduše pomoci, nebude nás to stát žádné velké peníze a věřte tomu, že třeba takové sýkorky nám to dokonce i oplatí.

Na zimu tak není potřeba sklízet budku ze zahrady. Naopak přidejte krmítko. Jako potravu použijte směs semínek, kterou jednoduše koupíte v hobbymarketu nebo zahradnictví. Nejvhodnější jsou pak semínka slunečnicová. Vhodné jsou i lojové koule. Sýkorky se pak na zahradu budou vracet a z jara začnou likvidovat škodlivý hmyz, který je jejich přirozenou potravou. Díky budce v klidu přežijí zimu a semínka jim uleví od složitého hledání potravy. Nejbežnější sýkorkou je koňadra, poznáte ji podle žlutého zbarvení.

V zimě se ale také můžete setkat s vrabčáky. Tich je stále méně a ačkoliv vám na jaře a v létě tolik na zahradě nepomohou, v žádném případě jí také neuškodí. To samé platí o dalších zpěvných ptácích.

Čtěte také:  Jak uchovat švestky na zimu

Odborníci se už dlouhé roky přou, zda ptáky v zimě přikrmovat či nikoliv. Argumentují přirozeným výběrem, kdy přežijí ti nejsilnější. Vzhledem k tomu, že je lidskou vinou ptáků stále méně, začíná převládat názor, že dokrmování není vůbec na škodu.

Co v zimě nedělat

Máte-li kočku, krmítko nebo lojové koule umístěte mimo dosah vašeho domácího miláčka. Byla by škoda, aby se z krmítka stala past.

Zároveň ptákům nedávejte žádné zbytky jídla, které by si opeřenci sami nedokázali v přírodě sehnat. Jedná se především o pečivo nebo uzeniny.

V zimě také pozor na vodu. Ptáci se snadno napijí jinde. Vámi nabízená tekutina by mohla způsobit zmrznutí jejich peří a následnou smrt.

Čiperní opeřenci kolem krmítka potěší i děti. Uděláte tedy radost také jim, budete blíže přírodě a ptáky konečně poznáte i jinak než jen na obrázcích z učebnic.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články