Napečeno? Ale kam s cukrovím, aby vydrželo čerstvé, krásné a voňavé? Máme pro vás několik osvědčených a praktických tipů, jak jej skladovat.
Pečení cukroví málokdo nechává na poslední chvíli, a tak se vůně sladkých dobrot vinou českými domácnostmi již od začátku prosince. Většina druhů má potenciál vydržet ve výborném stavu i dlouho po vánočních svátcích. Základem je však správné uložení, ať jde o plněné či neplněné sladkosti.
Důležitý je chlad a správná vlhkost
Obecně všemu pečenému cukroví svědčí chladnější a hlavně suché místo. Ideální je spíž, komora nebo krytý balkon, kde je chladno, ale nemrzne. Pokud doma takovou možnost nemáte, vyhledejte nejchladnější místo v interiéru, například chodbu, kde se netopí a sladké poklady uložte zde. Budete k tomu potřebovat papírové krabice nebo plastové dózy. Ty je ideální vyložit ubrousky, na které cukroví poskládáte.
V největší nouzi může posloužit lednička, ale v takovém případě pozor, protože cukroví rychle nasaje pachy od ostatních potravin, nejvíce od cibule. Proto je třeba jej dobře izolovat, například využitím plastových boxů s víkem.
Větší vlhkost ale naopak některým druhům nevadí. Pro pracny, linecké pečivo nebo perníčky je dokonce vhodná, proto je skladujte v papírových krabicích, které propustí trochu vzduchu. Naopak kokosky nebo pusinky se v nadměrném vlhku promění v nedobrou žvýkačku.
Cukroví kontrolujte
Jestliže necháváte napečené vánoční cukroví na balkoně nebo na terase, důkladně jej přikryjte a zabezpečte. Nesmí zmrznout a už vůbec se k němu nesmí dostat ptáci či jiná zvířata. Cukroví čas od času kontrolujte, aby v ten pravý okamžik bylo voňavé, sladké a křupavé.
Máte-li menší děti nebo sladkosti milující členy rodiny, můžete rafinovaně ukrýt cukroví i před nimi, abyste na Štědrý den neměli oči pro pláč.