Jak ochladit byt bez klimatizace?

větrák
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Horké letní dny dávají většině z nás zabrat. Obzvlášť tehdy, kdy ani pohodlí domova nepřináší úlevu, protože i tam už je hotová výheň. Přinášíme vám několik tipů, jak svůj domov ochladit, abyste se tam cítili opět příjemně. Kromě klimatizace, o kterou z různých důvodů nemusí každý stát, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak můžete svůj byt ochladit.

Základem je správné větrání

Spousta lidí dělá tu chybu, že větrá celé dny v domnění, že se tím v bytě ochladí. To však není pravda – když je venku tepleji a větší dusno než v bytě, jak by větrání mělo pomoci ochlazení? Naopak si tím do bytu pouštíte přesně to samé vedro a dusno, jaké je venku.

Vždy větrejte pouze tehdy, když je venku chladněji a příjemněji než u vás doma. Typicky to bývá v noci a ráno, avšak můžete využít i chladnější dny či chvíle po dešti. Jakmile se venku udělá opět vedro, ihned okna zavřete. Jedině tak do bytu dostanete alespoň trochu příjemnější vzduch.

Zatemňujte a navlhčujte závěsy

Dalším spolehlivým způsobem, jak zabránit horku proniknout do vašeho bytu, je zatemňování. Zkrátka musíte zabránit slunečním paprskům, aby se dostaly k vám domů. Přes den proto zatáhněte žaluzie – klasické hliníkové chrání před teplem velmi dobře. Na noc je však dobré je naopak vyhrnout nahoru, aby nahromaděným teplem byt zbytečně moc neohřívaly.

Pokud máte závěsy, nebojte se použít i je. Čím víc vrstev bude bránit proniknutí paprsků do bytu, tím lépe. Dobré je závěsy také pravidelně namáčet třeba pomocí rozprašovače. Vzduch proudící přes závěsy dovnitř se díky tomu zvlhčí a ochladí.

Závěs
Závěsy v horku zatemňujte. Foto: Pexels

Využijte ventilátor

Ventilátor má na rozdíl od klimatizace doma téměř každý. Přestože ten nedokáže vzduch sám o sobe ochladit, příjemně ho rozhýbe. Pokud však chcete využít potenciál ventilátoru naplno, zavěste před něj mokrou utěrku či ručník. Vzduch, který ventilátorem projde, se díky tomu zvlhčí a ochladí – stejně jako ten, který projde navlhčenými závěsy. Rozhodně ale nedávejte namočenou látku na tělo ventilátoru, je to nebezpečné.

Ventilátor můžete využít i v případě, že máte okna pouze na jedné straně a větrání tak není příliš efektivní. Když ho totiž umístíte proti oknu, bude vyhánět horký vzduch z bytu ven. Opět ale dbejte na to, aby bylo venku chladněji než u vás doma.

Pozor na spotřebiče – produkují teplo

V neposlední řadě je dobré počítat i s tím, že používání veškeré elektroniky také produkuje teplo. Ať už jde o pečicí trouby, televize, počítače, žehličky, či cokoliv jiného – to vše vytváří teplo a při dlouhodobějším používání dokáže teplotu posunout o několik desetin stupňů výš. Snažte se proto v horkých dnech používání veškeré elektroniky co nejvíce omezit.

Zkuste se vyhnout i vaření a pečení. Upřednostněte raději studenou kuchyni s velkým množstvím zeleniny a ovoce, jejíž příprava bude rozhodně příjemnější a hotová jídla vás navíc osvěží.

O Autorovi:

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.


Eva Švandová

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zaměřuje se především na zdravotnická a podobná témata, nicméně nijak se neomezuje, co se námětů týče. Dokáže se ponořit do různorodých témat a poté je čtivou a poutavou formou předává čtenářům.

Další články