Home office v minimalistickém stylu – jak na to?

home office
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Home office, neboli práce z domova, je skvělým benefitem. Odpadá vám cestování do kanceláře a pokud zrovna nemáte videokonferenci, můžete pracovat klidně i v pyžamu. Na druhou stranu, domácí prostředí přímo vybízí k nesoustředění. Je plné rušivých elementů, které v klasické kanceláři nenaleznete, proto taková práce může být méně efektivní. Připravujete-li si domácí pracovní místo, řiďte se jednoduchým pravidlem, že méně je více a vytvořte si útulný home office v minimalistickém stylu bez rušivých faktorů.

Minimum pro dosažení maxima

Kancelářský stůl je základem každé domácí pracovny nebo alespoň pracovního koutu. Jeho velikost vybírejte s ohledem na povahu vaší činnosti. Většina kancelářských profesí si ale vystačí s notebookem, mobilem, tiskárnou a běžnými doplňky, jako jsou psací potřeby či poznámkové bloky, proto to nepřehánějte s velikostí. Čím větší budete mít kancelářský stůl, tím více na něj budete odkládat věcí, které k práci nepotřebujete, a to v minimalismu nechceme. Barva stolu by měla být neutrální a nerušivá, ideálně béžová, šedá nebo bílá. Rozhodně se vyhněte skleněnému povrchu.

Zajímavou alternativou je výškově nastavitelný kancelářský stůl, u kterého můžete střídavě stát a sedět. Podpoříte tak správné držení těla a ulevíte vašemu pohybovému aparátu, který nebude dlouhé hodiny v jedné poloze. Ostatně na protažení nezapomínejte ani v klasické kanceláři.

Co se týče odkládacího prostoru, většina stolů má šuplík nebo skříňku, kam lze odkládat kancelářské potřeby, náhradní náplně do vaší tiskárny či dokumenty. Tyto prostory maximálně využívejte, ať si nezaplňujete pracovní plochu zbytečnostmi. Je-li stůl bez úložného prostoru, můžete si do jeho blízkosti pořídit poličku nebo menší komodu. Na dokumenty určitě používejte přehledné zakladače a boxy.

Myslete i na správnou kancelářskou židli, která by měla být výškově nastavitelná a komfortní. Rozhodně se vyhněte přenášení židle z kuchyně či křesla z obývacího pokoje.

Důležitou výbavou minimalistické domácí kanceláře je i odpovídající jednoduché osvětlení. To vás nesmí oslňovat, ani nesmí svítit přímo na monitor notebooku nebo počítače, zároveň ale musí poskytovat dostatek světla. Vhodná chromatičnost je neutrální, případně studená bílá barva světla.

Co k home office nepatří

Vyhněte se rozptylujícím faktorům. Do minimalistického pracovního koutu patří maximálně jedna dekorace, třeba obrázek. Určitě si ze svého pracovního místa nedělejte odkládací prostor. Nepatří na něj věci nesouvisející s prací ani jídlo. Zkrátka méně je někdy více. Pokud se budete řídit tímto pravidlem, vaše práce z domova bude příjemná.


Další články