Dřevo má své místo i v moderních interiérech

dřevěný obklad v koupelně
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Aktuální trendy interiérového designu moc se dřevem nepočítají. Co bylo dříve ze dřeva, nyní nahrazuje plast, hliník, chrom, sklo nebo třeba laminát. Není to škoda? Vždyť dřevo je materiál s úžasnými vlastnostmi a navíc skvěle vypadá.

Klasickou dřevinu nebo exotiku?

Dostat trochu přírody i do moderních interiérů může být přitom zcela snadné a hlavně praktické. Masivní dřevo jako přírodní izolant skvěle zvládá regulovat vlhkost vzduchu v místnostech, v zimě hřeje, v létě zamezuje pronikání nadbytečného tepla, a to jak při použití na podlaze, tak jako obklad.

Tradiční dřeviny jako smrk, buk, dub či ořech dokáží v interiéru navodit příjemnou atmosféru. Viditelná struktura těchto dřevin zútulní každý interiér, je krásná na kuchyních, stolech, ale i třeba na obkladových palubkách. Exotičtější dřeva, třeba mahagon, teak či palisandr, působí luxusně a i ve velmi minimalisticky laděných interiérech najdou své místo.

Použití dřeva v interiéru

Dřevo v interiérech je nejčastěji využíváno jako nábytek. Avšak v současné době není většina nábytku vyrobena z masivu, neviditelné části jsou zpravidla dřevotřískové. Masivní dřevo lze použít na podlahu a také pro obklady. V rustikálních interiérech nebo srubech se jako pochozí povrchy využívají silné fošny, levnější alternativou jsou pak palubky z odolnějšího dřeva o tloušťce alespoň 24 mm. Pro obklady ale stačí běžné smrkové palubky s tloušťkou 12 – 19 mm. Ty lze použít na stěny, ale třeba i na stropy.

Nezapomeňte dřevo ošetřit

O dřevo v interiéru je potřeba se postarat. Dle jeho druhu a využití volte správnou impregnaci, která chrání před plísní, vlhkostí a dřevokazným hmyzem. Dále lze volit lazury, které zvýrazní strukturu dřeva, nebo přímo krycí barvy. Dřevo vám pak vydrží stejně dlouho jako jiné modernější materiály. Je jen na vás, jaké si do vašeho domova zvolíte, vždy to ale bude dobrá volba.

 


Další články