Dílna a zahradní domek, proč se vyplatí mít obojí?

dílna na zahradě
Ilustrační foto.

Oddělit si prostor pro práci a úložný prostor není výsadou každé zahrady. Pokud ale máte pozemek dostatečně rozlehlý, rozhodně zvažte oddělení zahradního domku a dílny. Přinese vám to praktické výhody nejen při každodenní práci na zahradě.

Tvůrčí duch i praktičnost

Mít zahradu jenom pro okrasu je sice krásné, ale zároveň velmi pracné a vlastně trochu i nepraktické. Přeci jen, tvůrčí duch na záhoncích je omezený matkou přírodou a aby vše vypadalo k světu, je nutné se mezi květinami, keříky a stromky pořádně ohánět. K tomu je zapotřebí pořídit si veškeré vybavení, aby práce alespoň trochu ubývala. A kam s ním po dokončení hrabání, zalévání a sázení? Zádveří se může zdát jako ideální volba, ale věřte, že jeho velikost není zdaleka taková, jak se může jevit.

Proto se vyplatí věnovat kus své zahrádky dalším přístřeškům, které budou mít nejen praktickou funkci v případě uložení nářadí v zahradním domku, ale třeba také získání prostoru pro objevení svého tvůrčího ducha. K takovým aktivitám je zase jako stvořená dílna, kde stačí otevřít dveře, vytáhnout materiál, barvy, špetku fantazie a na svém dílenském stole se poté vyřádit trochu jiným způsobem, než na záhoncích. Přeci jen, vlastnoručně vytvořené krmítko nebo estetická konstrukce na popínání růží jsou praktické výtvory, které udělají radost a zkrásní vaši zahrádku.

Dva přístřešky na jednu zahradu?

Pokud vám přijdou 2 přístřešky na zahradě zbytečně moc, nedejte na první dojem. Naopak! Teprve čas skutečně ukáže potřebnost dostatečného množství úložných prostor. I drobnosti musíte někam ukládat a poměrně velký prostor vám proto zabere třeba i zásuvková skříň na hřebíky, matičky, vložky, spojky apod. Chcete si v zahradním domku navíc odložit kola, kolečko na hlínu, zimní a letní pneumatiky, sekačku a další běžné věci k užívání? A kde potom najít prostor pro kutilské tvoření?

Jak sami vidíte, jen s těmito pár běžnými věcmi je jeden přístřešek okamžitě zaplněn a proto oceníte zmíněnou samostatně stojící dílnu, kde můžete pouze tvořit. Díky oddělení těchto přístřešků zároveň nebudete vystavovat své elektrické nástroje prašnému prostředí.

Zvýšení hodnoty majetku

Pozitivní efekt mají samostatné stavby i v případě potenciálního prodeje nemovitosti. Ačkoliv investice nemusí být vysoká a do 25 m2 zastavěné plochy nepotřebujete řešit ani stavební povolení, potenciální kupci budou nadšeni z vaší schopnosti předvídat potřeby vlastníků domu se zahradou a jak dílnu, tak zahradní domek budou rádi užívat stejně jako vy. Samozřejmě si takovou přidanou hodnotu můžete započítat do ceny nemovitosti a získat o pěkných pár desítek tisíc korun více.


Další články