Co má společného turecká káva s Tureckem? Zhola nic, jde o socialistickou znouzectnost

Turecká káva

Jestli si myslíte, že takzvaná turecká káva má svůj původ v Orientu, mýlíte se. Na Blízkém východě by se totiž hodně divili, co lidé ve střední a východní Evropě dokáží považovat za kávu. Turek, tedy postup, kdy se mletá kávová zrna spaří vroucí vodou, totiž není původem z Turecka a v podstatě s opravdovou přípravou kvalitní kávy nemá nic společného.

Pozor na lógr mezi zuby

Turek je ryze Československou specialitou, která se během komunismu rozšířila i do okolních zemí bývalého východního bloku. Příprava takového nápoje je jednoduchá, kdežto s konzumací už to tak snadné není. Vezmou se asi dvě lžičky mleté kávy, které se podobně jako rozpustná káva vloží na dno hrnečku a jednoduše zalijí vroucí vodou. Aby káva chutnala o něco lépe, fajnšmekři doporučují takzvané „spařování kávy“. Jedná se o pomalé a přerušované zalévání mletých zrn. Výsledný chuťový efekt však o nic moc lepší není.

Popíjení turka vyžaduje cvik. Aby konzument nepozřel i kávovou sedlinu neboli lógr, musel si dávat dobrý pozor. Rozhodně není žádoucí nápoj před pitím promíchávat lžičkou. Přesto se sedlina mezi zuby a do úst dostává. Tomu se dá vyhnout jen těžko.

Postup přípravy „turka“ vznikl ve druhé polovině dvacátého století, kdy v našich končinách bylo jen těžké narazit na dostupnou kvalitní kávu, natož na kávovar. Turek je tak znouzectností, která dodnes přežívá, avšak spíše jako zvyk takto kávu konzumovat.

Pravá turecká káva se připravuje v džezvě

Skutečná turecká káva, neboli turecká mokka, se připravuje v džezvě. Do Evropy tento postup pronikl během 17. století. Džezva je nádobka, ve které se sedlina odděluje od kávy při vysoké teplotě. V arabských zemích se do vroucího nápoje rovnou přidává cukr, aby vznikl karamel, ale je možné tento krok vynechat.

Zajímavé je, že se namletá káva zalévá v džezvě trochou studené vody a poté se teprve zahřívá. Jakmile začne pěnit, musí se odstranit z ohřívače, sklepnout, aby pěna sedla a tento postup je nutné opakovat ještě dvakrát. Káva by neměla projít varem a také musí být nalévána opatrně, aby sedlina neprošla ústím džezvy.

O Autorovi:

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru