Dětský pokojíček patří již dlouhá léta ke standardu bydlení a nároky na jeho vybavení se rok od roku zvyšují. Zatímco dřív si školáček vystačil s přemalovaným nábytkem po babičce a připadla mu ta nejmenší místnost, dnes si dětský pokoj nezadá s ložnicí.
Dítě si bezesporu zaslouží svůj vlastní prostor a soukromí, jakmile trošku povyroste. Má to i své výhody. Rodiče se tímto vyhnou riziku, že si dítě přivlastní celý byt a učiní si z něj jednu velkou hernu. Samostatný dětský pokoj má výhody nejen z pohledu soukromí dítěte, ale i rodičů včetně výchovy k větší samostatnosti a pořádku.
Vyberte tu největší místnost
Velikost dětského pokoje včetně jeho zařízení se odvíjí zejména podle toho, kolika dětem má sloužit. Máte-li doma malého školáka je vhodné místnost rozdělit na zóny – spánková/odpočinková, herní a studijní/pracovní. Ideální je, když má každé dítě svůj pokoj, ale v praktickém životě se tyto možnosti příliš často nenabízejí.
Každá zóna by měla být zařízená podle toho, jakému účelu slouží. Zóny se mohou i barevně rozdělit. Fantazii se meze nekladou. Zóna pro spaní by měla zahrnovat kvalitní postel, zóna pro hraní nějaký kobereček, odpočívací křeslo či menší pohovku, regály na hračky. Zóna studijní psací stůl, kvalitní dětskou židli k PC, šuplíky a police pro uložení studijního materiálu.
Nábytek, který roste s dítětem
Hned zapomeňte na miniaturní nábyteček, který je sice roztomilý, ale nepraktický. Pořiďte nábytek, který poroste s dítětem. Standardně velké skříně, police, postele a výškově nastavitelná kancelářské židle i psací stůl. V případě malého roztomilého nábytku počítejte s tím, že budete za tři roky kupovat nábytek nový. Druhá varianta je možná obyčejnější, barevně méně zajímavá, zato praktičtější. Bude-li nábytek v dobré kvalitě a dítě s ním bude slušně zacházet, vydrží dlouhá léta.