Jak chovat užovky tak, aby s námi byly rády

had
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Hadi jsou v posledních letech stále aktivněji chovanými druhy zvířat. Stačí, když jim zařídíte terária podle jejich gusta a záhy se budete moct chlubit poměrně nenáročným, ale na druhou stranu věrným domácím mazlíčkem. Aby s vámi takový had, konkrétně užovka, která patří mezi ideální druhy hadů pro začátečníky, vydržela co nejdéle, pojďme si říct, jak ji správně chovat.

Co je třeba vědět o užovkách

Užovky nejsou doporučované začátečníkům jen tak pro nic za nic. Jsou to naopak ideální hadi proto, že mají idylické vlastnosti. Jsou nejen mírumilovné, ale také nebývají agresivní (pokud jim k tomu samozřejmě nedáte důvod). Jestliže se k nim však budete chovat tak, jak správně máte, budou s vámi spokojeně a dlouho žít.

I když tak vypadají, nejsou jedovaté. Patří mezi škrtiče, ostatně i proto jsou doporučované začátečníkům. Začínající chovatelé by se neměli upnout k jedovatým druhům, ty jsou v očích odborníků více rizikovější než škrtiči.

Jak zařídit terárium

V rámci chovu užovek je klíčová jedna věc, a sice správně zařízené terárium, tedy místo pro život. Takové terárium by mělo být dobře větrané a mělo by nabízet jak vlhčí místa, tak ta vyhřívaná, na kterých se bude moct slunit a odpočívat.

Nezapomeňte do terária zakomponovat nějaký úkryt a terárium ideálně zaplňte přírodními dekoracemi a drobnostmi. Teplotu udržujte mezi 22-30 stupni Celsia.

Jak užovku krmit?

Chov = řádné krmení. Hadi jsou známí tím, že je nemusíte krmit denně, ale že jim stačí jedna vydatná porce jídla jednou za čtrnáct dní. Zejména pokud se bude jednat o živou stravu, která bude například v podobě myši nebo potkana.

To, jakou živočišnou stravu upřednostníte, zvažte dle aktuální velikosti hada. Užovka není vegetarián čili živočišnou stravu vyžaduje od mládí. Jen jí v mládí nedáte rovnou potkana, ale začnete s drobnými myškami, které splní její požadavky a které pro ni budou snadno stravitelné.


Další články