Popenec obecný je neprávem opomíjenou bylinkou. Poznejte její kouzlo

Popenec obecný
Foto: Pixabay

Duben je měsícem, kdy je ideální začít se sběrem popence. Že o této možná trochu neprávem opomíjené bylince moc nevíte? Pak věřte, že je čas to napravit. Její svěží nať využijete v kuchyni i v lidovém léčitelství.

Kde a kdy sbírat popenec

Popenec obecný (Glechoma hederacea) se vyskytuje v mírném pásu celé severní polokoule, ale zavlečen byl do Jižní Ameriky a dokonce roste i v Austrálii. V Česku jej hledejte na místech s vyšší vlhkostí a ve stinných zákoutích u keřů nebo lesů. Daří se mu v nížinách i v nízkých horách. Klidně jej můžete zasadit na vhodném místě na zahradě a bylinku budete mít na dosah ruky.

Při sběru ve volné přírodě se vyhýbejte stanovištím u silnice nebo u chemicky ošetřovaných polí. Rostlinu doma pečlivě omyjte v jakémkoliv případě. Seřezává se celá nať i s květem, ideálně od dubna do června. Pokud ji neužijete čerstvou, optimální teplota sušení je 30 – 35 stupňů Celsia. Místo sušení by ale mělo být dobře větrané a popenec je třeba občas obrátit.

Popenec má léčivé účinky, hodí se i v kuchyni

Bylinka obsahuje velké množství protizánětlivých a hojivých látek jako jsou hořčiny, silice a třísloviny. Ty dobře rozpouští hleny a současně působí až dezinfekčně. Nálev z usušené natě se tak hodí jako podpora při onemocnění horních cest dýchacích, kašli, zahlenění a pomáhá při odkašlávání. Použít jej lze i jako kloktadlo. Při zánětech močových cest je také jednou z možností podpůrné terapie, stejně tak dobře působí jako prostředek k rozpouštění žlučových kamenů.

Výborný je i sirup, jehož příprava je velice jednoduchá. Stačí přivést nasekanou nať k varu a poté ji vyluhovat asi 15 minut. Následně odvar scedíte, přidáte med a směs vaříte, dokud nezhoustne. Sirup je rovněž vhodný při bronchitidě, nachlazení a kašli.

Při zevní léčbě hojících se ran, bércových vředů nebo hemeroidů také působí pozitivně. Terapie probíhá formou obkladů nebo koupelí.

V kuchyni lze popenec využít jako příjemný doplněk jarních salátů nebo smoothie. Někdo jej přidává i do polévek.

O Autorovi:
autorka

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.


Lucie Čechová

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Další články