Dne 22. března si lidé po celém světě připomínají Světový den vody. Tato životodárná tekutina si zaslouží nejen náš obdiv, ale především to, abychom ji v dostatečné míře denně konzumovali. Pozitivních účinků na náš organismus má celou dlouhou řadu, a to zejména tehdy, když ji pijeme čistou a kvalitní. V Česku je sice kvalita kohoutkové vody na velmi dobré úrovni, přesto se při každodenním pití vyplatí investovat do přístrojů na její filtraci. V následujícím článku jsme pro vás vybrali několik příkladů pozitivních účinků pití vody, o nichž jste možná ještě neslyšeli.
1) Pomáhá udržovat fyzickou výkonnost
Naše svaly jsou asi ze 75 procent tvořeny vodou, z čehož logicky vyplývá, že dostatečná hydratace má na náš fyzický výkon velký vliv. Podle studie z roku 2007 zveřejněné v odborném žurnálu Journal of the American College of Nutrition tak například již ztráta 2 procent z objemu vody v těle znamená znatelný pokles výkonnosti. Sportovci přitom během svého výkonu běžně „vypotí“ 6 až 10 procent své tělesné vody. Pro fyzicky aktivní lidi je proto klíčové dostatečně pít i během cvičení. Ideálně by pak měli sáhnout po takzvané vodíkové vodě, tedy vodě obohacené o vodík. Ta působí jako silný antioxidant, a tedy tělu pomáhá vypořádat se s oxidativním stresem, který během cvičení vzniká. Podle studie japonských odborníků z roku 2012 rovněž pití vodíkové vody před intenzivním fyzickým výkonem snižuje svalovou únavu i obsah kyseliny mléčné v krvi.
2) Předchází zápachu z úst
Jedním ze zřejmých symptomů dehydratace organismu je zápach z úst. „Dehydrovaný organismus přestává tvořit sliny, aby šetřil své zásoby vody, a ústa tak vysychají. Sliny tím pádem nemohou plnit jednu ze svých hlavních povinností: čistit ústní dutinu, oplachovat ji od zbytků jídla a ničit ústní bakterie. V takto ‚neudržovaných‘ ústech se pak potrava rozkládá a způsobuje nepříjemný zápach,“ vysvětluje Michal Osina ze společnosti FitVoda. Pitím dostatku vody tím pádem udržíte svá ústa čistá a svůj dech svěží.
3) Má velký vliv na funkci mozku i energii
Vliv dehydratace na naši energii, náladu i výkon našeho mozku zkoumala již řada studií. Například výzkum provedený na skupině 25 mladých žen uveřejněný v roce 2012 v odborném žurnálu The Journal of Nutrition ukázal, že již ztráta 1,36 procenta tělesných tekutin nejen nepříznivě ovlivnila náladu a soustředění, ale navíc i zvýšila výskyt bolestí hlavy. Obdobné výsledky přinesla i podobná studie z roku 2011, tentokrát provedená na mladých mužích, u nichž ztráta 1,59 procenta tělesných tekutin zhoršila pracovní paměť zkoumaných a přispěla k růstu vyčerpání a pocitu úzkosti. Tento stupeň dehydratace přitom může nastat i jako následek běžných denních aktivit. Pokud tedy chcete podávat co nejlepší mentální výkon, hlídejte si pravidelný příjem tekutin.
4) Může zahnat bolest hlavy a zmírňuje její průběh
Bolest hlavy je častým nepříjemným problémem a existuje jí řada rozdílných typů. Některé z nich přitom mohou být způsobeny dehydratací, jak ostatně zjistili britští vědci ve své studii v roku 2004. Pokud vás tedy často bolí hlava, zkuste více pít. Ne vždy tím sice bolesti hlavy předejdete, ovšem zvýšený příjem vody o 1,5 litru denně podle výzkumu z roku 2005 zveřejněného v odborném žurnálu European Journal of Neurology u pacientů dobu trvání bolestí hlavy a migrén výrazně snížil.
5) Mírní kocovinu
Kromě sportovců ocení pozitivní účinky dostatečné hydratace i častí návštěvníci barů a výčepů, kterým pomůže vypořádat se s kocovinou. Alkohol je totiž močopudný, a tělo tak jeho působením ztrácí značné množství tekutin. Následná dehydratace sice není hlavní příčinou kocoviny, ale podílí se jak na ní, tak i na průvodních nepříjemných projevech, jako je žízeň, únava, bolest hlavy a pocit suchosti v ústech. Pro zmírnění kocoviny doporučují odborníci vypít po každé sklence alkoholu sklenku vody a dát si pak ještě alespoň jednu velkou sklenici vody před usnutím.
Rada na závěr: Pro dlouhodobé pití je dobré vodu z kohoutku filtrovat
Uvedené příznivé účinky pití vody samozřejmě lidé nejlépe pocítí, když čistou vodu pijí v dostatečném množství a dlouhodobě. Při každodenním pití vody jakožto svého hlavního nápoje bychom ovšem měli věnovat pozornost kvalitě vody ve své domácnosti. „Česká republika je na tom s kvalitou pitné vody z kohoutku velmi dobře, i tak je ale naše voda často cítit chlórem a může obsahovat zbytky léčiv a pesticidů, které čističky odpadních vod neumí dokonale odfiltrovat. Při pravidelném a dlouhodobém pití vody se tudíž domácnostem vyplatí investovat do přístrojů na filtraci kohoutkové vody,“ dodává Michal Osina ze společnosti FitVoda.
Portské víno – Poznejte mistrovské víno ze slunného jihu.