Výběr nové televize do vašeho bytu může být o něco složitější, než se na první pohled zdá. Již dávno se nevybírá pouze podle parametrů, jako je úhlopříčka či cena. Moderní televizory neslouží pouze k přehrávání televizního vysílaní, ale staly se multimediálním centrem domácnosti se spoustou možností. Navíc televize není investicí na rok nebo na dva, proto je lepší si připlatit za takovou, která bude splňovat všechny vaše požadavky a poslouží mnoho let.
Zvolte správnou velikost a rozlišení
Úhlopříčka patří mezi důležité parametry, na které je třeba při výběru televize dbát. Velikost televize volte především podle vzdálenosti, ze které se na ni budete dívat. Pokud budete pořizovat Full HD televizor, měla by se vzdálenost rovnat dvojnásobku až trojnásobku úhlopříčky.
Budete-li sledovat pořady ze vzdálenosti dvou metrů a více, je doporučenou velikostí 40“ (102 cm). Jiná pravidla můžou platit pro televize s rozlišením 4K ultra HD, kdy uhlopříčka o rozměru 45-50“ je ideální na vzdálenost 0,9 metrů. Samotné rozlišení se může odvíjet od velikosti obrazovky, minimum u televizí nad 80 cm by mělo být Full HD.
Pro náročnější diváky a úhlopříčky delší než jeden metr je mnohem lepší volbou rozlišení 4K. Většina dnešních pořadů je natáčena v rozlišení 4K, a proto je lepší mít televizor, který vám ho přehraje v plné kvalitě, a vy tak můžete mít násobně větší požitek z jeho sledování.
Vyberte správný druh televize
Plazmové televize už dávno nejsou v módě. Nahradily je panely LED, jejichž obraz díky LED diodám dosahuje většího dynamického kontrastu. Jsou velmi úsporné a mají dlouhou životnost. Kategorie OLED televizorů pak nabízí výborné vykreslení kontrastů a barev, neboť jejich obrazovka se skládá ze světelných bodů, které produkují vlastní světlo, navíc nabízí široké pozorovací úhly. Jejich nevýhodou však je organický původ diod a jejich zastarávání, které s přibývajícím časem snižuje jak jejich barevné podání, tak svítivost.
Široké pozorovací úhly vám může nabídnout také QLED televize. QLED televizory mají plošné podsvícení, přitom jsou úspornější než OLED a cenově dostupnější.
Funkce, které by u televize neměly chybět
Smart TV je jedním z nejznámějších pojmů, se kterým se při výběru setkáte. Tato funkce umožňuje připojení k internetu, díky kterému můžete využít služby HBBTV, sledovat YouTube či se připojit ke streamovacím službám, jako je Netflix, HBO GO, Apple TV a mnoho dalších. Zajímavou technologií je také Ambilight, která vám umožní doladit barevné podsvícení televizoru dle vaší nálady a vytvořit tak příjemnou atmosféru při sledování vašeho oblíbeného pořadu.
Při výběru dbejte i na TV tuner, což je součástka, která přijímá a dekóduje televizní vysílání. Právě díky němu na televizi naladíte programy z vámi požadovaného zdroje. Existují tři druhy TV tuneru. První je DVB-T/T2, který umožňuje příjem digitálního pozemního televizního vysílání. V současnosti v ČR probíhá přechod na systém DVB-T2, takže se určitě vyhněte koupi televizoru, který tento typ tuneru nepodporuje.
DVB-S/S2 vám zajistí příjem satelitního vysílání. A nakonec DBV-C, který slouží pro příjem kabelového televizního vysílání. Levnější modely obvykle nabízí kombinaci tunerů DVB-T/T2 a DVB-C, ty dražší pak i příjem DVB-S/S2.
Na trhu se nabízí nespočet různých druhů televizí od různých firem. U televize často platí, že cena je úměrná kvalitě. Ano, televizor se dá pořídit do 10000 Kč, ale s nástupem nových služeb pravděpodobně příliš brzy zastará. Pokud vás zaujala televize, na kterou momentálně nemáte dostatek finančních prostředků, půjčka bez registru vám pomůže váš problém vyřešit snadno a rychle.