Vzrůstající ceny energií nutí spoustu domácností intenzivně se zamyslet nad tím, jak jimi co nejvíc šetřit. Úspory mnohdy začínají už při samotné stavbě nebo výběru domu – zatímco běžné domy mají velké tepelné ztráty, nízkoenergetické domy na klíč šetří energii několikanásobně víc.
Větrejte správně
Změnou několika návyků v domácnosti můžete ušetřit tisíce korun ročně. Jednou z těch nejdůležitějších je naučit se správně větrat. Největší problém nastává v zimě a v létě – zatímco v létě vyháníme teplý vzduch klimatizací, v zimě větráním zbytečně přicházíme o teplo. Proto byste během horkých dní měli větrat výhradně v noci, aby dovnitř zbytečně neproudilo teplo, a v zimě během nejteplejší části dne a s vypnutým topením. V létě nechte okno otevřené klidně celou noc, v zimě se snažte větrat krátce a intenzivně, aby se stavba nestihla ochladit.
Pozor na spotřebiče
Vyměňte staré spotřebiče za nové a s lepší energetickou třídou. Následně u těchto spotřebičů provádějte pravidelnou údržbu, aby byl jejich provoz co nejefektivnější. Pokud spotřebič nepotřebujete, vypojte ho ze zásuvky, případně si pořiďte zásuvky se zapínači.
Pomoci ušetřit vám pomohou i moderní technologie. Nejběžnější jsou LED žárovky, které oproti těm klasickým vydrží několikrát déle, nevadí jim časté zhasínání a rozsvěcení a navíc jsou mnohem úspornější, jelikož se tolik nezahřívají.
Vaření a praní
Šetřit se dá i při vaření. Dávejte pozor na to, aby průměr hrnce byl vždy větší než průměr plotýnky, jinak bude teplo unikat okolo. Vařením s pokličkou ušetříte až polovinu energie a pokud k tomu ještě budete vodu předvářet v rychlovarné konvici, můžete ušetřit i několik set korun.
Po praní sušte prádlo na vzduchu místo v sušičce. Vždy zapínejte pouze plnou pračku a neperte na zbytečně vysokou teplotu – většinu bakterií zničí už 60 °C a pro běžné praní málo znečištěného prádla stačí maximálně 40 °C.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.