Stavební zákon prošel v roce 2024 velkou novelou, která se dotýká všech, kteří plánují realizovat studny, domovní ČOV nebo další stavby. Na jaké hlavní změny se od 1. července 2024 připravit?
Konec povolení ohláškou
Jednou z hlavních změn je zrušení možnosti povolování domovní čistírny odpadních vod (ČOV) ohláškou. Paragraf §15a, který umožňoval povolení ohláškou, byl z vodního zákona odstraněn. Tento způsob byl populární díky rychlosti správního řízení, které trvalo maximálně 30 dní, a povolení bylo vydáváno na dobu neurčitou s povinnou revizí jednou za dva roky.
S čím nově počítat?
Budoucí majitelé domovní ČOV mají od této chvíle jedinou možnost, jak ČOV povolit, a to prostřednictvím vodoprávního řízení. Toto řízení je administrativně náročnější a trvá až 60 dní. Povolení je platné maximálně na 10 let a vyžaduje dvakrát ročně provedení rozboru přečištěné vody.
Zdražení stavebního povolení
Další změnou je zdražení stavebního povolení. Cena za povolení domovní ČOV či studny vzrostla z 300 Kč na 10 000 Kč. Toto zdražení je způsobeno větší administrativní náročností a inflací. Studny a domovní ČOV jsou nyní zařazeny do nové kategorie „ostatních staveb“ s jednotnou částkou za povolení 10 000 Kč. Zvýšení sazby se týká i dalších staveb, jako jsou rodinné domy, garáže či chaty, kde cena vzrostla z 1 000 Kč na 5 000 Kč.
Na co se od 1. 7. 2024 připravit?
Dodatečná legalizace studní a ČOV bude možná jen za splnění všech podmínek, které by byly nutné pro nové povolení, například:
- Stavba mimo ochranné pásmo vodního zdroje.
- Stavba v souladu s územním plánem.
- Objekt bez možnosti napojení na kanalizační přípojku.
Pokud nebude možné stavbu dodatečně povolit, stavební úřad žádost zamítne a nařídí odstranění stavby.
Řešíte studnu nebo domovní ČOV? Obraťte se na nás
V ZAKRA vám rádi pomůžeme se vším, co se týká vody ve vašem domě – od kanalizačních a vodovodních přípojek přes studny až po domovní čistírny odpadních vod a septiky s filtrem. Přečtěte si náš článek o novinkách nebo nás kontaktujte.